, , , ,

دپارتمان انجام پروژه دانشجویی و پایان نامه های گروه ریاضی

پایان نامه ریاضی

پایان نامه ریاضی , انجام پایان نامه ریاضی , پروژه دانشجویی ریاضی , مقاله ریاضی

اگر شما هم از آندسته دانشجویانی هستید که زمان کافی برای تحقیقات , نگارش مقاله ریاضی , انجام پروژه دانشجویی ریاضی و نگارش مقاله , پروپوزال و انجام پایان نامه ریاضی خودتان ندارید . یا به هر دلیلی سطح توانایی فعلی شما برای انجام پایان نامه ریاضی در لول های کیفی بسیار بالا کافی نیست و میخواهید با ارائه یک پایان نامه قوی با یک تیر دو نشان بزنید و علاوه بر انجام پایان نامه و فراغت از تحصیل به دنبال پایه ریزی محکم برای آینده شغلی خودتان هستید . به گواهی مستند دانشجویانی که به ما مراجعه کرده اند مطمئن باشید جای مناسبی آمده اید .

نگارش و ترجمه مقاله و انجام پایان نامه دکتری ریاضی

انجام پایان نامه دکتری ریاضی

پایان نامه ریاضی

اصولا برای اکثر دانشجویان که رشته ریاضی هم از آن استثناء نیست . پایان نامه علاوه بر اینکه یکی از  مهمترین معیارهای سنجش معلومات و توانمندی های دانشجویان میباشد میتواند به مثابه سکوی پرتاب به سمت موفقیت در بازار کسب و کار باشد . از اینرو پایان نامه ریاضی هم مانند سایر رشته ها برای دانشجویان این رشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است . و دانشجویان  بدون توجه به محدودیت ها و قابلیت های خودشان سعی میکنند تا به هر طریق ممکن بهترین باشند و تا میتوانند اثری دقیق , کاربردی , جدید و قوی را به عنوان پایان نامه خود آماده کرده و ارائه کنند . ولی در خیلی از مواقع خواستن و توانستن فاصله ای بس بسیار دارند . برای پر کردن این فاصله روی تهران تز حساب کنید

انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی

اگر دانشجوی رشته ریاضی هستید بسته به اینکه در مقطعی تحصیل میکنید و برای انجام پایان نامه ریاضی  ایده مناسبی ندارید . روی ما حساب کنید . ما به رایگان به مشاو در خصوص انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی مشاوره میدهیم . تا بتوانید متناسب توانایی و استعدادتان بهترین موضوع پایان نامه ریاضی را انتخاب کرده و گامی بزرگ در جهت رسیدن به موفقیت در بازار کار بردارید.

 پایان نامه ریاضی

پروژه دانشجویی ریاضی

اگر رشته شما ریاضی است . یا در زمینه انتخاب موضوع و انجام یک پروژه دانشجویی مناسب در رشته ریاضی مشکل دارید فارغ از اینکه در چه مقطعی هستید و گرایش شما چیست . ما در کنارتان هیتیم . تهران تز به پشتوانه همکاری جمعی از برگزیدگان و بهترین های رشته ریاضی با اطمینان اعلام میدارد در تمام زمینه ها و موضعات میتوانیم شما را در انجام پروژه دانشجویی ریاضی یاری کنیم. برای انجام پروژه ریاضی با ما تماس بگیرید.

انجام پروژه دانشجویی ریاضی

انجام پروژه دانشجویی ریاضی

ما در زمینه انجام پروژه دانشجویی ریاضی , انجام پروژه دانشگاهی و |زوهشی ریاضی میتوانیم با اتکا به همکاری برترین های رشته ریاضی در کنارتان باشیم . در هر مقطعی از رشته و گرایش های ریاضی که تحصیل میکنید . یا در هر زمینه ای که نیاز به انجام یک پروژه دانشجویی  , دانشگاهی و پژوهشی دارید . روی ما حساب کنید. تهران تز متناسب با موضوع پروژه و پژوهش شما بهترین و کارآمد ترین نیروهای خود را در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید با مشاوره آنها پروژه دانشجویی  ریاضی یا هر گونه پروژه پژوهشی و تحقیقاتی را با بهترین کیفیت به اجرا و انجام رسانید.

انجام پروژه های نرم افزاری ریاضی

امروزه تقریبا اکثر رشته های نشگاهی دانشجویان را موظف به ارائه و انجام پروژه دانشجویی نرم افزاری میکنند . رشته ریاضی نیز با رواج استفاده و پدید آمدن نرم افزار های تخصصی این رشته از این قضیه مستثنی نبوده و دانشجویان برای ارائه نرم افزارهای تخصصی ریاضی با چالش های زیادی مواجه میشوند . این چالش ها برای همه رشته ها وجود دارد چون در نظام آموزشی خیلی ارتباط معنا داری بین رشته تحصیلی و نرم افزارهای آن ارائه نشده و از طریفی این نرم افزار ها تقریبا بصورت روزانه در حال تغییر و ارتقاء هستند . و دانشجویان حتی آن دسته که تسلط کاملی بر مباحث رشته تحصیلی خود دارند در هنگام انجام پروژه نرم افزاری با چالش های زیادی برخورد میکنند . اصلا نگران نباشید . تهران تز در کنار شماست . روی ما حساب کنید.

نگارش و ترجمه مقالات ریاضی

کل پایه ریزی و پیشرفت علم ریاضی از ابتدا بر مبنای تحقیقات و نگارش مقاله ریاضی پایه ریزی و گسترش یافته است . یک دانشجوی ریاضیات در مقاطع مختلفی نیاز به نگارش مقاله ریاضی یا ترجمه مقاله ریاضی از ژورنال ها و منابع تخصصی بین المللی نیاز دارد . و غالبا به علت درگیری های کاری و تایم محدود دانشجویان عمدتا زمان کافی برای تحقیق و ترجمه مقاله ریاضی از منابع تخصصی را ندارند . موسسه هلپ تز در تمام مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای نگارش مقاله ریاضی و ترجمه مقاله تخصصی ریاضی پشتیبان شماست . . با ما در ارتباط باشید .

 

انجام پایان نامه ریاضی

رشته ریاضی برای عاشقان این رشته موضوعات مختلف و بسیار چالشی برای انجام پایان نامه ریاضی دارد . ولی اگر عاشق این رشته نباشی و به نوعی به اشتباه دانشجوی این رشته باشی تمام کردن و پاس کردن دروس یک طرف و انجام پایان نامه ریاضی یک طرف است . و پروسه بسیار درآوری میشود . موسسه تهران تز از ابتدای سال ۹۳ با همکاری جمعی از برترین های ریاضی ایران در گرایش های مختلف اقدام به تاسیس دپارتمان تخصصی انجام پایان نامه و پروژه های پژوهشی ریاضی نمود . این دپارتمان در تمام مقاطع تحصیلی و در موضوعات مختلف مرتبط با رشته ریاضی اقدام به ارائه خدمات تخصصی و مشاوره انجام پایان نامه ریاضی میکند .

دپارتمان پایان نامه و پروژه های دانشجویی گروه آموزشي رياضي

این دپارتمان متشکل از ۲۰ دانشجوی مقطع دکتری و ۹ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد میباشد که تقریبا در تمام گرایشهای رشته ریاضی پراکندگی همگونی دارند . دپارتمان انجام پایان نامه علوم ریاضی تهران تز  همواره یکی از دپارتمانهای موفق و مورد استقبال مشتریان بوده و البته خدمات ارائه شده این دپارتمان عمدتا مورد رضایت کامل دانشجویان و  ارباب رجوع  قرار گرفته است .

 

دپارتمان ریاضی برترین دپارتمان انجام پایان نامه

دپارتمان انجام پایان نامه ریاضی تهران تز در مجموع ۱۷ بار به عنوان دپارتمان برتر ماه در بین دپارتمانهای تهران تز برگزیده شده است. لازم به ذکر است که هر ماه از بین دپارتمانی که بهترین عملکرد را هم از نظر کیفی و هم کمی داشته است به عنوان دپارتمان برتر برگزیده میشود

 

انجام پایان نامه دکتری ریاضی

وقتی صحبت از مقطع دکتری پیش میاد انجام پایان نامه دکتری ریاضی شاید ۱۰ برابر پیچیده تر و فنی تر از انجام پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد باشد . هم بخاطر اینکه گرایش کاملا تخصصی تر شده و هم اینکه از یک دانشجوی دکتری ریاضی انتظار میرود تا بتواند یک اثر پژوهشی بین المللی و … را ارائه کند . ما در دپارتمان تخصصی انجام پایان نامه ریاضی بهترین موضوعات را با الگو گیری از ژورنال های روز دنیا برای شما انجام داده و اگر بخواهید در زمینه انجام پاین نامه ریاضی تا هنگام ارائه در کنار شما و پشتیبان شما خواهیم بود.

 

 

انجام پایان نامه ارشد ریاضی

همانگونه که عرض شد دانشجویان در هنگام ارائه و انجام پایان نامه سعی در انجام پایان نامه خود با کیفیت عالی را دارند . در مقطع کارشناسی ارشد بواسطه تخصصی تر شدن گرایش ها و در رشته مانند ریاضی انجام پایان نامه ارشد ریاضی هم به لحاظ انتخاب موضوع مناسب و هم به لحاظ آماده کردن و انجام پایان نامه ارشد ریاضی بشکل قوی نیاز به توانایی خیلی زیادی از طرف دانشجو دارد . و صد البته به خاطر نقص هایی در نظام آموزشی خیلی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و حتی دکتری ریاضی توانایی ورود و انجام صحیح و قوی پایان نامه ارشد ریاضی را در موضوعات جدید و … ندارند . اینجاست که نقس موسساتی همچون تهران تز به چشم میاد برای پر کردن این گپ ها و کمک به دانشجویان در جهت انجام بهینه و مناسب پایان نامه خود در مقطع کارشناسی ارشد . ما کنارتان هستیم . روی ما حساب کنید

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ریاضی

پایان نامه ارشد ریاضی

تعداد پایان نامه های کارشناسی انجام شده در زمینه ریاضی توسط هلپ تز

موسسه هلپ تز تا پایان شهریور ماه ۹۵ در مجموع موفق به انجام پایان نامه ریاضی برای ۱۰۶۷ دانشجو شده است که از این تعداد ۳۲۴ مورد در مقطع کارشناسی , ۱۹۲ مورد در مقطع دکتری و الباقی در مقطع کارشناسی ارشد انجام شده است. . همچنین این دپارتمان در مجموع بصورت رایگان به بیش از ۱۲۰۰۰ دانشجو مشاوره رایگان در زمینه های مختلف و مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه ارائه داده است.

تعدادی از پایان نامه های انجام شده با موضوعات …

در ادامه چند نمونه از پایان نامه هایی که توسط هلپ تز در زمینه انجام پایان نامه ….. در مقاطع کارشناسی , کارشناسی ارشد و دکتری انجام شده است را ملاحظه میکنید . لازم به توضیح است که تهران تز هر هفته تعدادی از پایان نامه های انجام شده در زمینه های مختلف را در معرض دانلود رایگان قرار میدهد . برای دانلود رایگان پایان نامه میتوانید به لینک دانلود مراجعه کنید .

 انجام پایان نامه ریاضی محض

پايان­امه براي دريافت درجه کارشناسي ارشد در رشته رياضي گرايش جبر

 

 انجام پایان نامه ریاضی

 

 

عنوان پایان نامه

 

يک شرط ترکيباتي در جابجايي بودن حلقه­ها

 

 

تاریخ انجام پایان نامه ….  ۱۰ اسفند ۱۳۹۲

 

دانشگاه مازندران

دانشكده ریاضی

 

 

پايان‌نامه دوره كارشناسي ارشد رشته رياضي محض گرايش جبر

 

 

موضوع:

برخي از كاربردهاي مجموعه ناهموار (فازي) روي گروه‌ها و حلقه‌ها

چكيده:

در اين پايان‌نامه، هدف مطالعه‌ي مجموعه‌هاي ناهموار ( فازی ) و ارتباط آن با گروه‌ها و حلقه‌ها است. ابتدا فضاي تقريب و مجموعه‌هاي ناهموار را تعريف مي‌كنيم و كاربرد آن را در گروه‌ها و حلقه‌ها بيان مي‌كنيم. زيرگروه‌ها و زيرحلقه‌ها و ايده‌آل‌هاي Tـ  فازي ناهموار را معرفي كرده و نشان مي‌دهيم

,

دانلود پایان نامه حقوق با موضوع احکام طلاق رجعی در قرآن (۲)

دانلود پایان نامه حقوق

پایان نامه حقوق

دانلود پایان نامه حقوق | دانلود پایان نامه حقوق با موضوع احکام طلاق رجعی در قرآن

 تعداد صفحات پایان نامه حقوق : ۲۱ صفحه

 منظور از” طلاق رجعى” طلاقى است كه براى اولين و يا دومين بار صورت مى گيرد، و تصميم بر جدايى از ناحيه مرد است به طورى كه زن نه مهر خود را بذل مى كند نه مال ديگر را!.در طلاق رجعى شوهر ما دام كه عده بسر نيامده هر زمان بخواهد مى تواند بازگردد و پيوند زناشويى را برقرار سازد، بى آنكه نياز به عقد تازه اى باشد، و جالب اينكه رجوع با كمتر سخن و عملى كه نشانه بازگشت باشد حاصل مى گردد. خداوند در سوره بقره آيه ۲۲۸ می فرماید:« وَ الْمُطَلَّقاتُ يَتَرَبَّصْنَ بِأَنْفُسِهِنَّ ثَلاثَةَ قُرُوءٍ وَ لا يَحِلُّ لَهُنَّ أَنْ يَكْتُمْنَ ما خَلَقَ اللَّهُ فِي أَرْحامِهِنَّ إِنْ كُنَّ يُؤْمِنَّ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ بُعُولَتُهُنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ فِي ذلِكَ إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً وَ لَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَ لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ وَ اللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ (بقره ،۲۲۸)»: زنان مطلقه، بايد به مدت سه مرتبه عادت ماهانه ديدن (و پاك شدن) انتظار بكشند! عده نگهدارند و اگر به خدا و روز رستاخيز، ايمان دارند براى آنها حلال نيست كه آنچه را خدا در رحمهايشان آفريده، كتمان كنند. و همسرانشان، براى باز گرداندن آنها (و از سر گرفتن زندگى زناشويى) در اين مدت، (از ديگران) سزاوارترند، در صورتى كه (به راستى) خواهان اصلاح باشند. و براى زنان، همانند وظايفى كه بر دوش آنهاست، حقوق شايسته اى قرار داده شده، و مردان بر آنان برترى دارند، و خداوند توانا و حكيم است. بعضى از احكامى كه در آیات این سوره آمده، مانند نفقه و مسكن، مخصوص عده طلاق رجعى است، و همچنين مساله عدم خروج زن از خانه همسرش در حال عده و اما در طلاق بائن يعنى طلاقى كه قابل رجوع نيست (مانند سومين طلاق) احكام فوق وجود ندارد.تنها در مورد زن باردار حق نفقه و مسكن تا زمان وضع حمل ثابت است.

پایان نامه حقوق با موضوع احکام طلاق رجعی

 دانلود پایان نامه حقوق با موضوع احکام طلاق رجعی در قرآن

تعبير به «لا تَدْرِي لَعَلَّ اللَّهَ يُحْدِثُ بَعْدَ ذلِكَ أَمْراً»:” تو نمى دانى شايد خداوند وضع تازه اى به وجود آورد” نيز اشاره به اين است كه همه يا قسمتى از احكام فوق، مربوط به طلاق رجعى است . كلمه” بعولة” جمع” بعل” است، و بعل به معناى نر از هر جفتى است، البته ما دام كه جفت هستند، و علاوه بر دلالتى كه بر مفهوم خود دارد، اشعارى و بويى هم از تفوق و نيرومندى و ثبات در شدائد دارد، واقعيت خارجى هم همين طور است، چون مى بينيم: در هر حيوانى نر از ماده در شدائد نيرومندتر است، و بر ماده خود نوعى برترى دارد، و در انسان نيز، شوهر نسبت به همسرش همين طور است و نيز به همين جهت زمين بلندتر از زمينهاى اطرافش را بعل مى گويند، بت بزرگ و نخلى كه بزرگتر از همه نخلها باشد، و هر چيز بزرگى از اين قبيل را بعل مى گويند.

 دانلود پایان نامه حقوق

برای دانلود پایان نامه حقوق با موضوعات متنوع با ما در تماس باشید . ضمير در كلمه” بعولتهن” به مطلقات بر مى گردد، ليكن، منظور از مطلقات همه زنان مطلقه نيست، بلكه حكم در اين آيه يعنى رجوع شوهر به همسرش در ايام عده، مخصوص طلاق رجعى است، و شامل طلاقهاى بائن نمى شود، و مشار اليه به اشاره” ذلك” همان تربص، يعنى عده است، و اگر مطلب را مقيد كرد به قيد« إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً» اگر در صدد اصلاحند”، براى اين است كه بفهماند رجوع بايد به منظور اصلاح باشد، نه به منظور اضرار، كه در جمله:« وَ لا تُمْسِكُوهُنَّ ضِراراً لِتَعْتَدُوا» در سه آيه بعد صريحا از آن نهى شده است. و كلمه” أحق” اسم تفضيل است، و حق” اسم تفضيل” اين است كه دائما معنايش با” مفضل عليه” باشد، (وقتى مى گوئيم زيد شجاعتر از عمرو است، بايد عمرو هم شجاع باشد، و گرنه سخن غلطى گفته ايم)، و در آيه دارد كه بايد هم شوهر در زن مطلقه حق داشته باشد، و هم هر خواستگار ديگر، چيزى كه هست، شوهر احق از ديگران باشد، يعنى حق او بيشتر باشد، ليكن از آنجا كه در آيه، كلمه” رد- برگشت” آمده، به معناى برگشتن جز با همان شوهر اول محقق نمى شود، زيرا ديگران اگر با آن زن ازدواج كنند با عقدى جداگانه ازدواج مى كنند، ولى تنها شوهر است كه مى تواند بدون عقد جديد به عقد اولش برگردد و آن زن را دو باره همسر خود كند.

از همين جا روشن مى شود كه در آيه شريفه به حسب معنا تقديرى لطيف به كار رفته، و معناى آيه اين است كه: شوهران زنان مطلقه به طلاق رجعى، سزاوارترند به آن زنان از ديگران، و اين سزاوارى به اين است كه شوهران مى توانند در ايام عده برگردند: و البته اين برگشتن تنها در طلاقهاى رجعى است، نه طلاقهاى بائن، و همين سزاوارى قرينه است بر اينكه منظور از مطلقات، مطلقات به طلاق رجعى است، نه اينكه ضمير در” بعولتهن” از باب استخدام و شبيه آن به بعضى از مطلقات برگردد، البته اين را هم بگوئيم كه آيه شريفه، مخصوص زنانى است كه همخواب شده باشند، و حيض هم ببينند، و حامله هم نباشند، و اما آن زنانى كه شوهران آنها با ايشان نزديكى نكرده اند، و يا در سن حيض ديدن نيستند، يا نابالغند، و يا به حد يائسگى رسيده اند و نيز زنانى كه حامله هستند، حكمى ديگر دارند كه آيات ديگرى متعرض حكم آنها است.

دانلود پایان نامه حقوق با موضوع احکام طلاق

بنابراین شوهر در عده طلاق رجعى، حق رجوع دارد، چنانکه مى فرمايد:” همسران آنها براى رجوع به آنها (و از سر گرفتن زندگى مشترك) در اين مدت عده (از ديگران) سزاوارترند هر گاه خواهان اصلاح باشند.در واقع در موقعى كه زن در عده طلاق رجعى است، شوهر مى تواند بدون هيچ گونه تشريفات، زندگى زناشويى را از سر گيرد، با هر سخن و يا عملى كه به قصد بازگشت باشد، اين معنى حاصل مى شود، منتها با جمله« إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً» اين حقيقت را بيان كرده كه بايد هدف از رجوع و بازگشت، اصلاح باشد، نه همچون دوران جاهليت كه مردان با سوء استفاده از اين حق، زنان را تحت فشار قرار داده و در حالتى ميان داشتن شوهر و مطلقه بودن، نگه مى داشتند.

دانلود پایان نامه حقوق در وبسایت موسسه مشاوران پایان نامه هلپ تز

ضمنا از اينكه در ذيل آيه، مساله رجوع مطرح شده استفاده مى شود كه حكم عده نگه داشتن در آغاز آيه، نيز مربوط به اين گروه از زنان است، و به تعبير ديگر، آيه به طور كلى از طلاق رجعى، سخن مى گويد، بنا بر اين مانعى ندارد كه بعضى از اقسام طلاق، اصلا عده نداشته باشد. به هر حال، اين هديه، طبق رواياتى كه از ائمه معصومين ع نقل شده، بعد از پايان عده و جدايى كامل پرداخت مى شود، نه در عده طلاق رجعى، و به تعبير ديگر، هديه خداحافظى است، نه وسيله اى براى بازگشت و همه اينها مربوط به” طلاق رجعى” است. مخصوصا در مورد طلاق رجعى كه بازگشت به زوجيت نيازى به هيچگونه تشريفات ندارد، و هر كار و يا سخنى كه دليل بر تمايل مرد به بازگشت باشد رجوع محسوب مى شود، حتى اگر دست بر بدن زن يا شهوت و يا بدون شهوت بگذارد هر چند قصد رجوع هم نداشته باشد رجوع محسوب مى شود.

 

انجام پایان نامه حقوق

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

,

دانلود رایگان پایان نامه ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران (۳)

دانلود رایگان پایان نامه

دانلود رایگان پایان نامه

دانلود رایگان پایان نامه در بانک تخصصی پایان نامه های هلپ تز : دانشجویان گرامی ما یک موسسه کمک آموزشی هستیم . میتوانید بصورت کاملا رایگان با ما مشورت کرده و بهترین موضوع متناسب با رشته , گرایش و مقطه تحصیلی خودتان را انتخاب کنید . همچنین ما همواره سعی داشته ایم تا یک ابزار کمک آموزشی باشیم . و از اینرو میتوانید از امکانات دانلود رایگان پایان نامه موسسه استفاده کنید .

دانلود رایگان پایان نامه حسابداری

دانلود رایگان پایان نامه حسابداری با موضوع پایان نامه بازار سرمایه

موسسه هلپ تز هرماه تعدادی از پایان نامه های انجام شده را جهت دانلود رایگان در اختیار شما قرار میدهد . هم اکنون میتوانید بصورت رایگان پایان نامه با موضوع ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران را از سایت هلپ تز دانلود کنید .

 تعداد صفحات : ۲۶ صفحه

علاوه بر اوراق بهاءدار يادشده اوراق بهاءدار ديگرى نيز وجود دارند که در سال‌هاى گذشته و به دنبال تعيير و تحولات بازارهاى مالى ابداع شده‌اند. تحولاتى که از پيامدهاى مقررات‌زدائى از بازارهاى سرمايه بود و در اثر آن، شرکت‌ها اقدام به انتشار اوراق بهاءدار بسيار متنوعى کردند که تا آن زمان سابقه نداشت و بازار اين کشورها هر روز با گونه جديدى از اوراق بهاءدار روبه‌رو شد؛ اقتصاد غرب در اواخر دهه ۱۹۷۰ و دهه ۱۹۸۰ با تورم بسيار بالائى روبه‌رو شد؛ که از پيامدهاى افزايش قيمت نفت در سال ۱۹۷۳ بود و سبب شد تا اقتصاد کشورهاى غربى با ضربه‌اى سهمگين و تورمى دو رقمى ـ حدود ۱۵ درصد ـ روبه‌رو شود.
البته اين اندازه از تورم در جامعه ما چشم‌گير نيست. در حالى‌که در کشورهاى غربى رويدادى غيرمنتظره است و بسيارى از شرکت‌ها را براى تأمين مالى به بازارهاى مالى و به‌ويژه بازار اوراق قرضه روانه کرد؛ زيرا اوراق قرضه اوراق بهاءدارى است که نرخ بهره آن در زمان انتشار مشخص مى‌شود و اين نرخ بهره تا زمان سررسيد ثابت است و در نتيجه چنانچه پس از انتشار اوراق قرضه نرخ تورم در جامعه افزايش يابد، خريداران قبلى اوراق قرضه متضرر مى‌شوند؛ زيرا زمانى‌که تورم افزايش مى‌يابد، قدرت خريد پول کاهش پيدا مى‌کند و چون در اين زمان شرکت‌ها به پول نياز داشتند ـ ولى به‌دليل نگرانى از کاهش ارزش پول، سرمايه‌گذاران استقبالى براى خريد اوراق قرضه نکردند ـ لذا شرکت‌ها دست به انتشار اوراق قرضه با بهره شناور زدند؛ يعنى اوراق قرضه‌اى که نرخ بهره آنها از پيش تعيين نمى‌شود. و بهره آن تابعى از نرخ تورم در سال‌هاى آينده است.
براى مثال، نرخ تورم به‌اضافه پنج درصد بعضى از شرکت‌ها نيز اوراق قرضه‌اى منتشر کردند که ارزش اسمى آن به قيمت کالائى که توليد مى‌کردند، وابسته بود. مثلاً، يک شرکت نفتى اوراق قرضه‌اى به ارزش اسمى ۱۰۰۰ دلار منتشر کرد که در تاريخ سررسيد، بهاء بازخريد آن معادل ارزش تعداد معينى بشکه نفت بود. يا زمانى ديگر، اوراق قرضه‌اى منتشر شد که قيمت آن به نقره و طلا وابسته بود. به اين ترتيب، خطر تورم و کاهش قدرت خريد پول، نقش بازدارنده در خريد اوراق قرضه نداشت. همچنين زمانى نيز اوراق قرضه‌اى منتشر شد که قيمت آن به دلار بود ولى بهره آن به مارک و يا ين ژاپن پرداخت مى‌شد. اين اوراق مورد توجه سرمايه‌گذارانى قرار مى‌گرفت که يک رشته تعهدات ارزى داشتند. براى مثال: اگر در ايران اوراق قرضه‌اى منتشر نبود که سود آن به دلار پرداخت شود، کسانى‌که فرزندان آنها در کشورهاى خارج مشغول به تحصيل هستند، از آن استقبال خواهند کرد، چرا که بيشتر اين‌گونه اشخاص نگران افزايش نرخ برابر ريال و دلار هستند.
چنين ابتکاراتى در دهه ۱۹۸۰ سبب شد تا گروه‌هاى بيشترى به‌سوى بازار سرمايه روى آورند و در واقع گونه‌اى بازاريابى مالى پديد آمده و کسانى‌که در جستجوى منابع مالى بودند به بررسى خواسته‌هاى مردم و سرمايه‌گذاران پرداختند و زمينه‌هائى از سرمايه‌گذارى را که مناسب شرايط و موقعيت مالى يا انتظارات آنها بود، فراهم آوردند. اين جريان به پديد آمدن رشته‌اى در قلمرو مديريت مالى به نام ”مهندسى مالى ـ Financial Engineering“ انجاميد. که مهارت متخصصان اين رشته، طراحى اوراق بهاءدار متنوع و يا بازده متفاوت بود. به‌نحوى که سرمايه‌گذاران داراى ريسک‌پذيرى و انتظارات متفاوت را دربرگيرد؛ تا به اين ‌وسيله بتوان پس‌انداز تمامى اقشار مردم را به سمت فعاليت‌هاى تجارى و صنعتى سوق داد.
براى شرايط ايران نيز مى‌توان اوراق بهاءدار مختلف را پيشنهاد کرد و در معرض بحث و بررسى قرار داد.
ارتباط ابزارها و بازارها
به دو شيوه مى‌توان با مسئله برخورد کرد:
۱. راهى آسان و کاهلانه:
اگر ساختار اقتصادى مختلف و موجود بر عرصه گيتى را مشابه فرض کنيم، هر چه براى کشورهاى صنعتى و از نظر اقتصادى پيشرفته خوب است، براى ما هم خوب است. اگر آمريکا و اروپا ابزار متنوع مالي، بازارهاى پيچيده و نهادهاى مالي، با وظايف و مسئوليت‌هاى گوناگون دارند و آنها را لازم مى‌دانند، ما هم به ناچار بايد از همان مسير به مقصد برسيم. به‌طورى‌که، دقيقاً همان نهادها و ابزارها و يا اگر هم نتوانستيم، شبيه آنها را بسازيم (چرخ چاه را که نبايد دوباره اختراع کرد). تضاد موجود در اين شيوهٔ ساده انديشانه، آن است که اوضاع در خود کشورهاى صنعتى پيشرفته نيز يک‌دست نيست. انگلستان با بازارهاى سرمايه پيچيده و تنوع بى‌نظير ابزارها و نهادهاى مالي، از آلمان ـ که بازار سرمايه بسيط دارد ـ از نظر رشد، تشکيل سرمايه اشتغال کامل، و ساير شاخص‌هاى مهم اقتصادي، فرسنگ‌ها عقب افتاده است.

 دانلود پایان نامه حسابداری

برای دانلود پایان نامه حسابداری میتوانید روی لینک دانلود در انتهای همین برگه کلیک کرده و اقدام به دانلود رایگان پایان نامه حسابداری کنید .

۲. راهى دشوار و عالمانه:
هر اقتصادى ساختار ويژه خود را مى‌طلبد. بازار سرمايه در هر کشور متناسب با ساختار اقتصادى آن کشور شکل مى‌گيرد. هر بازار سرمايه‌اى ابزار و نهادهاى متناسب با خود را دارد. همه ويژگى‌هاى خاص هر بازار سرمايه را بايد به‌طور عميق مورد بررسى قرار داده و قبل از صدور مجوز براى هر نهاد و ابزار مالى خاص، جايگاه آن را به درستى در بازار سرمايه تعيين کرد. ابزارها و نهادهاى مال در خلاء ايجاد نمى‌شوند. هر ابزار با نهادى پاسخگوى نيازى در بازار سرمايه است؛ پس با جستجو و بررسى دائمي، برقرارى رابطه‌ها و تناسب‌ها، پى‌جوئى علت‌ها و ضرورت‌ها و… ويژگى اصلى اين راه‌حل‌ها است.
براى اينکه مثالى از تناسب ابزار مالى با نيازهاى بازار سرمايه ارائه کنيم، اشاره‌اى بسيار گذرا به تجربه شرکت در کسل (Drexel) و نحوه پاگيرى و رونق اوراق قرضه بنجل (Junk Bonds) در آمريکا داريم (علاقه‌مندان به‌منظور اطلاع بيشتر، مى‌توانند به مجله تدبير شماره ۴۹، ص ۱۵ مراجعه نمائيد).
اوراق قرضه پرخطر و بازده بالا، يک ابزار مالى بود که نيازهاى بازار سرمايه آمريکا در دهه ۱۹۸۰ را جواب مى‌داد. طراح آن و شرکتى که مبارزه براى فروش وسيع آنها را آغاز کرد و بازارى ۲۰۰ ميليارد دلارى ساخت، مدعى بود که بسيارى از اين شرکت‌هاى نوآور و صاحب انديشه بيشينه بازپرداخت اصل و فرع مناسبى داشته‌اند، و محقق هستند که از امکانات بازار سرمايه، مستقيماً برخوردار شوند؛ به‌جاى آنکه از طريق بانک‌ها و با نرخ بالاتر به اين بازار رجوع کنند. بنابراين، ابزار مالى تعريف شده با نيازهاى بازار هماهنگ بود.
اما اين ابزار به سرعت در خدمت خريد سفته يارانه ساير شرکت‌ها درآمده و به ابزار قبضه کردن ماليکت اهرمى بدل شد. چنين ابزارى با واقعيت‌هاى بازار، قيمت‌هاى ذاتى و نيازهاى حقيقى بازار ناهمخوان شد. بازار درهم شکست و اقتصاد و بسيارى از بازيگران بازار متضرر شدند.

 دانلود پایان نامه : نياز به طراحى اوراق بهاءدار، منطبق با بازار سرمايه ايران
سال‌ها است که ”بانک“ تنها نهاد مالى معتبر در بازار سرمايه و سهام تنها ابزار غيربانکى بازار سرمايه ايران است. در سال‌هاى اخير ضرورت متنوع کردن ابزارها و نهادهاى مالى را بسيارى گوشزد کرده‌اند. به‌نظر مى‌آيد که پيشنهاد ايجاد ابزارها و نهادهاى جديد، بيشتر به بتى شبيه است که جامعه مالى ما را فرا گرفته است و حاصل بررسى جامع از بازار سرمايه ايران و ضرورت‌ها و نيازهاى آن نمى‌باشد. اين هيجانى است که در سال‌هاى بعد از انقلاب در دو مورد ديگر به خلق نهادهائى منجر شد: مؤسسات مالى در نهادهاى انقلابى و شرکت‌هاى مضاربه‌اي، و هنوز هيچ مطالعه جدى در اختيار نيست که نشان‌ دهد ضرورت وجودى آن نهادها چه بود، چرا ايجاد شدند و چرا برخى از آنها، مانند شرکت‌هاى مضاربه‌اي، به ناچار بايد مى‌رفتند. هيچ بررسى جدى در مورد عملکرد و کارآئى آنها در دست نيست.
اشتباه نشود، نگارنده اين سطرها(۱) معتقد به محدوديت ابزارها و نهادهاى بازار سرمايه نيست. نمى‌گويد که اين ابزارها و نهادها نبايد خلق شود، نمى‌گويد که بازارهاى سرمايه تازه‌اى نبايد شکل بگيرد، بلکه صرفاً بيم آن دارد که نهادها و ابزارهاى مالى جديد بر بستر ضرورت‌ها و نيازهاى بازار سرمايه ايران ايجاد نشود و بيم آن دارد که پاگيرى نهادهاى جديد از نتيجه بررسى عميق بازار پول و سرمايه ايران به‌دست نيامده باشد، و به سياق جاري، از هيجانى زودگذر و تب دنباله‌روى از مُد روز سرچشمه مى‌گيرد. آنجا که سلاح تحليل و موشکافى و ريزبينى کارگر نيست، دنباله‌روى کورکورانه است که سرنوشت را رقم مى‌زند و مى‌دانيم که اگر اين دومى ـ يعنى تقليد از سر ناآگاهى کامل از اوضاع اقتصاد و ضرورت‌هاى مالى ـ عامل تعيين‌کننده شود، سرنوشت بازار سرمايه تاريک خواهد بود. دخالت‌هاى شتاب‌زده در بازار ارز، تجربه تلخى است که مقامات مالى مملکت، لحظه‌اى از آن نبايد غافل باشند و هر روز مى‌بايد بيش از صد باز آن را در ذهن خود مرور کنند.

برای دانلود رایگان پایان نامه و دانلود سایر پایان نامه ها میتوانید در حال حاضر با دفتر موسسه تماس بگیرید . بزودی با بارگذاری پایان نامه ها روی سایت میتوانید همه پایان نامه های دانلودی را برایگان و مستقیما از سایت دانلود کنید .

دانلود رایگان پایان نامه حسابداری

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

دانلود رایگان پایان نامه حقوق

دانلود رایگان پایان نامه حقوق |احکام طلاق رجعی در قرآن

 تعداد صفحات : ۲۱ صفحه

منظور از” طلاق رجعى” طلاقى است كه براى اولين و يا دومين بار صورت مى گيرد، و تصميم بر جدايى از ناحيه مرد است به طورى كه زن نه مهر خود را بذل مى كند نه مال ديگر را!.در طلاق رجعى شوهر ما دام كه عده بسر نيامده هر زمان بخواهد مى تواند بازگردد و پيوند زناشويى را برقرار سازد، بى آنكه نياز به عقد تازه اى باشد، و جالب اينكه رجوع با كمتر سخن و عملى كه نشانه بازگشت باشد حاصل مى گردد. خداوند در سوره بقره آيه ۲۲۸ می فرماید:« وَ الْمُطَلَّقاتُ يَتَرَبَّصْنَ بِأَنْفُسِهِنَّ ثَلاثَةَ قُرُوءٍ وَ لا يَحِلُّ لَهُنَّ أَنْ يَكْتُمْنَ ما خَلَقَ اللَّهُ فِي أَرْحامِهِنَّ إِنْ كُنَّ يُؤْمِنَّ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ بُعُولَتُهُنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ فِي ذلِكَ إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً وَ لَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَ لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ وَ اللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ (بقره ،۲۲۸)»: زنان مطلقه، بايد به مدت سه مرتبه عادت ماهانه ديدن (و پاك شدن) انتظار بكشند! عده نگهدارند و اگر به خدا و روز رستاخيز، ايمان دارند براى آنها حلال نيست كه آنچه را خدا در رحمهايشان آفريده، كتمان كنند. و همسرانشان، براى باز گرداندن آنها (و از سر گرفتن زندگى زناشويى) در اين مدت، (از ديگران) سزاوارترند، در صورتى كه (به راستى) خواهان اصلاح باشند. و براى زنان، همانند وظايفى كه بر دوش آنهاست، حقوق شايسته اى قرار داده شده، و مردان بر آنان برترى دارند، و خداوند توانا و حكيم است. بعضى از احكامى كه در آیات این سوره آمده، مانند نفقه و مسكن، مخصوص عده طلاق رجعى است، و همچنين مساله عدم خروج زن از خانه همسرش در حال عده و اما در طلاق بائن يعنى طلاقى كه قابل رجوع نيست (مانند سومين طلاق) احكام فوق وجود ندارد.تنها در مورد زن باردار حق نفقه و مسكن تا زمان وضع حمل ثابت است.

تعبير به «لا تَدْرِي لَعَلَّ اللَّهَ يُحْدِثُ بَعْدَ ذلِكَ أَمْراً»:” تو نمى دانى شايد خداوند وضع تازه اى به وجود آورد” نيز اشاره به اين است كه همه يا قسمتى از احكام فوق، مربوط به طلاق رجعى است . كلمه” بعولة” جمع” بعل” است، و بعل به معناى نر از هر جفتى است، البته ما دام كه جفت هستند، و علاوه بر دلالتى كه بر مفهوم خود دارد، اشعارى و بويى هم از تفوق و نيرومندى و ثبات در شدائد دارد، واقعيت خارجى هم همين طور است، چون مى بينيم: در هر حيوانى نر از ماده در شدائد نيرومندتر است، و بر ماده خود نوعى برترى دارد، و در انسان نيز، شوهر نسبت به همسرش همين طور است و نيز به همين جهت زمين بلندتر از زمينهاى اطرافش را بعل مى گويند، بت بزرگ و نخلى كه بزرگتر از همه نخلها باشد، و هر چيز بزرگى از اين قبيل را بعل مى گويند.

 دانلود رایگان پایان نامه حقوق

ضمير در كلمه” بعولتهن” به مطلقات بر مى گردد، ليكن، منظور از مطلقات همه زنان مطلقه نيست، بلكه حكم در اين آيه يعنى رجوع شوهر به همسرش در ايام عده، مخصوص طلاق رجعى است، و شامل طلاقهاى بائن نمى شود، و مشار اليه به اشاره” ذلك” همان تربص، يعنى عده است، و اگر مطلب را مقيد كرد به قيد« إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً» اگر در صدد اصلاحند”، براى اين است كه بفهماند رجوع بايد به منظور اصلاح باشد، نه به منظور اضرار، كه در جمله:« وَ لا تُمْسِكُوهُنَّ ضِراراً لِتَعْتَدُوا» در سه آيه بعد صريحا از آن نهى شده است. و كلمه” أحق” اسم تفضيل است، و حق” اسم تفضيل” اين است كه دائما معنايش با” مفضل عليه” باشد، (وقتى مى گوئيم زيد شجاعتر از عمرو است، بايد عمرو هم شجاع باشد، و گرنه سخن غلطى گفته ايم)، و در آيه دارد كه بايد هم شوهر در زن مطلقه حق داشته باشد، و هم هر خواستگار ديگر، چيزى كه هست، شوهر احق از ديگران باشد، يعنى حق او بيشتر باشد، ليكن از آنجا كه در آيه، كلمه” رد- برگشت” آمده، به معناى برگشتن جز با همان شوهر اول محقق نمى شود، زيرا ديگران اگر با آن زن ازدواج كنند با عقدى جداگانه ازدواج مى كنند، ولى تنها شوهر است كه مى تواند بدون عقد جديد به عقد اولش برگردد و آن زن را دو باره همسر خود كند.

 دانلود رایگان پایان نامه

از همين جا روشن مى شود كه در آيه شريفه به حسب معنا تقديرى لطيف به كار رفته، و معناى آيه اين است كه: شوهران زنان مطلقه به طلاق رجعى، سزاوارترند به آن زنان از ديگران، و اين سزاوارى به اين است كه شوهران مى توانند در ايام عده برگردند: و البته اين برگشتن تنها در طلاقهاى رجعى است، نه طلاقهاى بائن، و همين سزاوارى قرينه است بر اينكه منظور از مطلقات، مطلقات به طلاق رجعى است، نه اينكه ضمير در” بعولتهن” از باب استخدام و شبيه آن به بعضى از مطلقات برگردد، البته اين را هم بگوئيم كه آيه شريفه، مخصوص زنانى است كه همخواب شده باشند، و حيض هم ببينند، و حامله هم نباشند، و اما آن زنانى كه شوهران آنها با ايشان نزديكى نكرده اند، و يا در سن حيض ديدن نيستند، يا نابالغند، و يا به حد يائسگى رسيده اند و نيز زنانى كه حامله هستند، حكمى ديگر دارند كه آيات ديگرى متعرض حكم آنها است.

 دانلود پایان نامه

بنابراین شوهر در عده طلاق رجعى، حق رجوع دارد، چنانکه مى فرمايد:” همسران آنها براى رجوع به آنها (و از سر گرفتن زندگى مشترك) در اين مدت عده (از ديگران) سزاوارترند هر گاه خواهان اصلاح باشند.در واقع در موقعى كه زن در عده طلاق رجعى است، شوهر مى تواند بدون هيچ گونه تشريفات، زندگى زناشويى را از سر گيرد، با هر سخن و يا عملى كه به قصد بازگشت باشد، اين معنى حاصل مى شود، منتها با جمله« إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً» اين حقيقت را بيان كرده كه بايد هدف از رجوع و بازگشت، اصلاح باشد، نه همچون دوران جاهليت كه مردان با سوء استفاده از اين حق، زنان را تحت فشار قرار داده و در حالتى ميان داشتن شوهر و مطلقه بودن، نگه مى داشتند.

 دانلود پایان نامه

ضمنا از اينكه در ذيل آيه، مساله رجوع مطرح شده استفاده مى شود كه حكم عده نگه داشتن در آغاز آيه، نيز مربوط به اين گروه از زنان است، و به تعبير ديگر، آيه به طور كلى از طلاق رجعى، سخن مى گويد، بنا بر اين مانعى ندارد كه بعضى از اقسام طلاق، اصلا عده نداشته باشد. به هر حال، اين هديه، طبق رواياتى كه از ائمه معصومين ع نقل شده، بعد از پايان عده و جدايى كامل پرداخت مى شود، نه در عده طلاق رجعى، و به تعبير ديگر، هديه خداحافظى است، نه وسيله اى براى بازگشت و همه اينها مربوط به” طلاق رجعى” است. مخصوصا در مورد طلاق رجعى كه بازگشت به زوجيت نيازى به هيچگونه تشريفات ندارد، و هر كار و يا سخنى كه دليل بر تمايل مرد به بازگشت باشد رجوع محسوب مى شود، حتى اگر دست بر بدن زن يا شهوت و يا بدون شهوت بگذارد هر چند قصد رجوع هم نداشته باشد رجوع محسوب مى شود.

 

دانلود رایگان پایان نامه حقوق

 

مشاوره و خدمات انجام پروژه نرم افزاری ns2

پروژه دانشجویی ns2

نرم افزار ns2 ، نرم افزاری پرکاربرد و به روز در طراحی و شبیه سازی شبکه می باشد.از این  نرم افزار در انجام پروژه دانشجویی و  پایان نامه های مهندسی کامپیوتر،نرم افزار و شبکه استفاده های زیادی میشود.هسته اصلی نرم افزار ns2  زبات برنامه نویسی c++  است.

انجام شبیه سازی پروژه های دانشجویی

انجام شبیه سازی پروژه ها و پایان نامه ها با نرم افزار ns2  احتیاج به تخصص بسیار بالا و آشنایی تخصصی با این نرم افزار دارد.خیلی از دانشجویان حتی در نصب این نرم افزار مشکل دارند چه رسد به انجام پایان نامه ها و پروژه های نرم افزار ns2!

انجام پروژه دانشجویی ns2

ولی اصلا جای نگرانی نیست!آموزشیار با در اختیار داشتن متخصصین و برنامه نویسان مسلط به نرم افزار ns2  شما را در یادگیری و انجام پایان نامه و شبیه سازی های نرم افزار ns2   یاری می دهد.

یادگیری دقیق و تخصصی این نرم افزار به ۴ تا ۵ سال  زمان نیاز دارد.ما ضمن انجام پروژه و پایان نامه ،این نرم افزار را در صورت نیاز در مدت زمان کمی برای دانشجویان توضیح می دهیم تا ضمن متوجه شدن پروژه انجام شده ،آشنایی کلی با این نرم افزار داشته باشند .

,

انجام پروژه و پایان نامه مکانیک گرایش تبدیل انرژی

انجام پایان نامه تبدیل انرژی

انجام پایان نامه تبدیل انرژی

موسسته هلپ تز به پشتوانه چندین سال فعالیت و به پشتگرمی همکاری با فارغ التحصیلان برترین دانشگاهی های کشور در زمینه انجام پایان نامه تبدیل انرژی همواره جزء برترین ارائه دهنده های خدمات بوده است و شاید به نوعی برترین مرکز ارائه خدمات تخصصی پایان نامه و پروژه در زمینه مکانیک – تبدیل انرژی هستیم .

انجام پایان نامه تبدیل انرژی و سایر گرایش های مهندسی مکانیک

 انجام پایان نامه مکانیک در تمام مقاطع و تمام گرایش ها را از موسسه مشاوران هلپ تز بخواهید .

انجام پایان نامه طراحی کاربردی

دپارتمان مشاوره و ارائه خدمات انجام پایان نامه مکانیک موسسه در مورد انجام پایان نامه طراحی کاربردی کارنامه درخشانی را بالغ بر ۱۲۳ پایان نامه دفاع شده با موضوعات متنوع و مرتبط با گرایش طراحی کاربردی داشته است . کلیه گرایش های مهندسی مکانیک میتوانند روی ما حساب کنند.

پایان نامه تبدیل انرژی

در مورد پایان نامه تبدیل انرژی شایسته است به عرض برسانیم که میتوانید با اطمینان کامل از توانمندی موسسه دست خود را به سمت ما دراز کنید . چراکه ۶ نفر از اساتید دانشگاهی دانشگاه های تهران و شریف در گرایش تبدیل انرژی همکارمان هستند.

انجام پایان نامه مکانیک کنترل

دانشجویان گرایش کنترل بعد از مراجعه به موسسه هلپ تز همواره با رضایتمندی کامل و دست پر به تحصیلات خود خاتمه داده اند . موسسه تاکنون در زمینه انجام پایان نامه مهندسی مکانیک کنترل به ۱۷۴ دانشجو ارائه سرویس کرده است.

انجام پایان نامه ساخت و تولید

گرایش ساخت و تولید جوانترین گرایش در بین گرایش ها مهندسی مکانیک است . برای انجام پایان نامه ساخت و تولید در کلیه مقاطع کارشناسی , ارشد و دکتری موسسه پشتیبان شماست.

پایان نامه مهندسی مکانیک – سیالات

یکی از پر مخاطب ترین و پرطرفدارترین گرایش های رشته مکانیک در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری گرایش سیالات میباشد . گستره وسیعی از موضوعات پیش پای دانشجویان این گرایش است . ما در زمینه انجام پایان نامه مهندسی مکانیک سیالات برنامه ویژه ای برایتان داریم.

انجام پایان نامه مکانیک جامدات

گرایش جامدات را شاید بتوان معروف ترین گرایش رشته مهندسی مکانیک در دوره کارشناسی نامید . در کلیه امور مرتبط با انجام پروژه پایان نامه مکانیک جامدات ما در کنار شما هستیم.

انجام پروژه تبدیل انرژی

زمینه های معتبر و محبوب انجام پروژه تبدیل انرژی و سیستم های انرژی و سیالات

انجام پروژه دانشجویی تبدیل انرژی در زمینه شبیه سازی جریان هوا در کوره

انجام پروژه دانشجویی تبدیل انرژی لوله های مجهز به توربولاتور

انجام پروژه و پایان نامه کرایوجنیک هوا

انجام پروژه و پایان نامه توربین باد

انجام پروژه دانشجویی تبدیل انرژی نانو سیال

انجام پایان نامه و پروژه چیدمان انزکتور راکت

انجام پروژه دانشجویی تبدیل انرژی کرایوجنیک LNG

انجام پایان نامه کلکتور خورشیدی

موضوع پایا نامه در زمینه مواد تغییر فاز دهنده

موضوع پایان نامه تبدیل انرژی شبیه سازی برج خنک کن تر و خشک

نگارش پروپوزال پایان نامه و مقاله تبدیل انرژی در زمینهمواد تغییر فاز دهنده

نگارش مقاله تولید سه گانه CCHP

انجام پایان نامه تاثیر سایه بان در مصرف انرژی ساختمان

مقاله isi در زمینه لوله های مجهز به توربولاتور

نگارش پروپوزال بهنیه سازی مبدل حرارتی

انجام پروژه و پایان نامه در زمینه اینرتنسی

انجام پروژه تبدیل انرژی در زمینه محفظه توربین بدون پره

انجام پروژه تبدیل انرژی بال هواپیما با فلپ

انجام پایان نامه و پروژه مکانیک تبدیل انرژی ساختمان سبز

انجام پایان نامه خشک کن خورشیدی

موضوعات پروژه نرم افزاری پایان نامه تبدیل انرژی در زمینه توربین باد

انجام پایان نامه موتور هوا فشرده

مقالات معتبر تبدیل انرژی در زمینه ایرواشر

انجام پایان نامه چیلر جذبی

انجام پایان نامه بهینه سازی chp

انجام پایان نامه تبدیل انرژی در زمینه جریان خون در رگ

خدمات نگارش و انجام پایان نامه مدیریت مالی

انجام پایان نامه مدیریت مالی

بدون شک مدیریت مالی یکی از برترین و تخصصی ترین گرایش های مدیریت می باشد.و پایان نامه مدیریت مالی هم به همان نسبت تخصصی میباشد . این گرایش تا قبل از سال ۱۳۸۱ یکی از گرایش های مدیریت بازرگانی محسوب میشد.اما با افزایش دانش در زمینه مدیریت مالی و نیاز به پرورش مدیران مالی با دانش خود به عنوان گرایشی مستقل که چندین زیرشاخه تخصصی دارد در دانشگاهها تدریس میشود.

انجام پایان نامه مدیریت مالی

مدیریت مالی متفاوت ترین گرایش مدیریت می باشد و انجام پایان نامه مدیریت مالی نیاز به تخصص و دانش در این زمینه دارد.آموزشیار با در اختیار داشتن برترین محققین مدیریت مالی دانشجویان را در جهت انجام پایان نامه مدیریت مالی,نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد مدیریت مالی,نگارش مقالات مدیریت مالی,انجام تز دکتری مدیریت مالی,مشاوره پایان نامه مدیریت مالی یاری می رساند.به دلیل اینکه مباحث تخصصی مدیریت مالی در سایر گرایش های مدیریت به صورت جامع آموزش داده نمیشود فقط محققینی قادر به انجام پایان نامه های مدیریت مالی هستند که فارغ التحصیل گرایش مدیریت مالی باشند.

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت مالی

آموزشیار انجام پایان نامه های مدیریت مالی در گرایش های زیر را پشتیبانی می نماید:

انجام پایان نامه مهندسی مالی و مدیریت ریسک

انجام پایان نامه مدیریت مالی گرایش بانکداری

انجام پایان نامه مدیریت مالی گرایش بیمه

انجام پایان نامه مدیریت مالی گرایش حقوق مالی

ما از مرحله تعیین موضوع پایان نامه مدیریت مالی مشاوره و راهنمایی خود را آغاز می کنیم.تعیین رایگان موضوع تخصصی و به روز مدیریت مالی برای دانشجویان این رشته انجام میگیرد.سپس نگارش پروپوزال مدیریت مالی و در ادامه تحلیل ها  و تکمیل پایان نامه مدیریت مالی انجام میگیرد.

ارائه موضوع مدیریت مالی به صورت کاملا رایگان برای دانشجویان عزیز انجام می شود و شما می توانید با برقراری ارتباط مستقیم با متخصصین و محققین مدیریت مالی آموزشیار خود را در جهت انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مالی آماده نمایید .

پایان نامه جغرافیا- برنامه ریزی شهری

انجام پایان نامه جغرافیا

رشته جغرافیا چندین گرایش و زیر شاخه دارد.ما با در اختیار داشتن برترین محققین رشته جغرافیا شما را در انجام پایان نامه جغرافیا در مقاطع تحصیلات تکمیلی یاری می دهیم.

خدمات موسسه تاپ تز در این زمینه شامل موارد زیر می باشد:

انجام پایان نامه جغرافیای طبیعی

انجام پایان نامه جغرافیای انسانی

انجام پایان نامه جغرافیای سیاسی

انجام پایان نامه جغرافیا درزمینه ژئومورفولوژی

انجام پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی شهری

نگارش پروپوزال,انجام تحلیل های نرم افزاری و نگارش مقاله رشته جغرافیا  با آموزش حضوری انجام میگیرد.

رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری،یکی از رشته های نوپاست. که مفهوم جغرافیا و برنامه ریزی شهری را ادغام کرده است.جغرافیا و برنامه ریزی شهری به ایجاد محیط زندگی بهتر برای شهروندان، فقر شهری و عدالت فضایی و اجتماعی، برنامه ریزی کاربری اراضی، ارتباط بین فضای کالبدی و فضای اجتماعی و….کمک می کند.

انجام پایان نامه برنامه ریزی شهری

این رشته با جفرافیای طبیعی وآب و هواشناسی متفاوت است و به همین دلیل شناخت چندانی از این رشته وجود ندارد.جغرافیا و برنامه ریزی شهری ،توسعه فیزیکی شهری،مشکلات شهرها،رفع مشکلات ساخت و ساز شهری،ایجاد تاسیسات شهری و…. را دربر میگیرد.

دانشجویان به منظور انجام پایان نامه های جفرافیا و برنامه ریزی شهری باید به نرم افزار GIS تسلط داشته باشند.از این نرم افزار در انجام اکثر پایان نامه های جفرافیا و برنامه ریزی شهری استفاده می شود.

تعیین مقالات و موضوعات این رشته نیاز به تخصص و تجربه دارد.

نگارش مقاله و پروپوزال برنامه ریزی شهری

دانشجویانی که قصد ادامه تصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی جغرافیا و برنامه ریزی شهری را دارند باید اقدام به نگارش مقاله در این زمینه نمایند.انجام تخصصی و دقیق پایان نامه بر اساس انتخاب موضوع به روز و مرتبط با برنامه ریزی شهری و نگارش مقالات در مجلات و کنفرانس های جغرافیا و برنامه ریزی شهری ،گام های اساسی در تقویت رزومه دانشجویان می باشد.

 انجام پایان نامه رشته جغرافیا کلیه گرایش ها

انجام پایان نامه جغرافیای طبیعی
– انجام پایان نامه ژئومورفولوژی
– انجام پایان نامه ژئومورفولوژي در برنامه ريزي محيطي
– انجام پایان نامه ژئومورفولوژی و مدیریت محیط
– انجام پایان نامه مخاطرات ژئومورفولوژیک
– انجام پایان نامه هیدروژئومورفولوژی
– انجام پایان نامه آب و هواشناسی
– انجام پایان نامه اقليم شناسي در برنامه ريزي محيطي
– پایان نامه آب و هواشناسی کاربردی
– پایان نامه مخاطرات آب و هوایی
– پایان نامه آب و هواشناسی سینوپتیک
– پایان نامه تغییر آب و هوا
پایان نامه جغرافیای انسانی 
– پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی شهری
– پایان نامه جغرافیای شهری
– پایان نامه جغرافیای روستایی
– پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی
– پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری
– انجام پایان نامه برنامه ریزی آمایش سرزمین
– نگارش پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی توریسم

موضوعات و نرم افزارهای انجام پایان نامه جغرافیا:

– مکان یابی

– پهنه بندی

– تحلیل های زمانی و مکانی

– تحلیل های فضایی

– مدلسازی اقلیمی

– نرم افزارهای GIS, RS, SPSS, minitab, Envi, Surfer

انجام پایان نامه ارشد و دکتری مدیریت دولتی

پایان نامه مدیریت دولتی

موسسه تاپ تز مرجع تخصصی پایان نامه های گروه مدیریت در تمامی گرایش ها میباشد . هدف مدیریت دولتی پرورش نیروی متخصص موردنظر سازمانها، اداره ها و شرکتهای دولتی و خصوصی و نیز شناساندن  کاربرد روشهای علمی در مدیریت  به دانشجویان می باشد. فراگیری نظریه های نوین مدیریت مالی از نتایج تحصیل در رشته مدیریت دولتی می باشد

نگارش پروپوزال پایان نامه مدیریت دولتی

چهارچوب پایان نامه مدیریت دولتی مانند کلیه ی پایان نامه های مدیریت می باشد.تعیین موضوع تخصصی مدیریت دولتی،جمع آوری منابع روز مدیریت دولتی،نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد ودکتری مدیریت دولتی و طراحی پرسشنامه مرتبط با موضوعات مدیریت دولتی و انجام پایان نامه و تحلیل آماری پایان نامه های مدیریت دولتی مراحل اصلی تحقیق می باشند. استخراج و ثبت مقالات در ژورنالهای تخصصی مدیریت دولتی نیز مرحله پایانی می باشد.

انجام پایان نامه مدیریت دولتی

آموزشیار با تشکیل دپارتمان تخصصی مدیریت دولتی اقدام به ارائه و انجام پایان نامه مدیریت دولتی بصورت تخصصی در تمام مقاطع کارشناسی , ارشد و دولتی میکند.  مدیریت دولتی یکی از گرایش های اصلی مدیریت می باشد که بیش از ۵۰ سال در دانشگاههای ایران تدریس می شود.دانشجویان متعددی در این رشته مشغول به تحصیل هستند.

اصول انجام پایان نامه مدیریت دولتی

دقت داشته باشید که آموزشیار همه ی مراحل انجام پایان نامه مدیریت دولتی را به محقق و متخصص گرایش مدیریت دولتی می سپارد و شما بابت کیفیت و دقت پایان نامه انجام شده کوچکترین نگرانی به خود راه ندهید.

مشاوره انجام پایان نامه مدیریت دولتی

به منظور مشاوره و تعیین موضوع رایگان مدیریت دولتی با آموزشیار تماس بگیرید

۴۴۰۰۱۳۹۱

۴۴۰۰۱۳۹۲

۴۴۹۷۲۲۹۸

دروس و موضوعات انجام پایان نامه مدیریت دولتی

دانشجویان این رشته دروس مدیریت استراتژیک،مدیریت منابع انسانی،مدیریت رفتار سازمانی،مدیریت سازماندهی و طراحی سازمان و…. را پشت سر می گذارند.

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت دولتی

خدمات آموزشیار در بخش انجام پایان نامه مدیریت دولتی در مقاطع کارشناسی , ارشد و دکتری گرایش های زیر را در برمیگیرد:

انجام پایان نامه ارشد مدیریت دولتی گرایش توسعه منابع انسانی

انجام پایان نامه ارشد مدیریت دولتی گرایش طراحی سازمانهای دولتی

انجام پایان نامه ارشد مدیریت دولتی گرایش بودجه و مالی عمومی

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت دولتی گرایش  مدیریت پیشرفت و توسعه شهری و روستایی

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت دولتی گرایش مدیریت منابع انسانی

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت دولتی گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی

انجام پایان نامه ارشد مدیریت دولتی گرایش  مدیریت مالی دولتی

اصول انجام پایان نامه مدیریت دولتی

دقت داشته باشید که آموزشیار همه ی مراحل انجام پایان نامه مدیریت دولتی را به محقق و متخصص گرایش مدیریت دولتی می سپارد و شما بابت کیفیت و دقت پایان نامه انجام شده کوچکترین نگرانی به خود راه ندهید.

ثبت درخواست انجام پایان نامه مدیریت دولتی

همچنین می توانید درخواست انجام پایان نامه و نگارش پروپوزال و مقاله مدیریت دولتی را از طریق فرم ثبت درخواست و یا ایمیل های زیر برای ما ارسال نمایید

انجام پایان نامه ارشد و دکتری مدیریت بازرگانی

پایان نامه مدیریت بازرگانی

مدیریت بازرگانی یکی از زیرمجموعه های رشته مدیریت می باشد که دانشجویان بسیاری در این گرایش مشغول به تحصیل هستند.گرایش مدیریت بازرگانی یکی از قدیمی ترین گرایش های مدیریت می باشد که از سال ۱۳۳۳ در دانشگاه های ایران تدریس می شود .قبل از انتخاب موضوع و شروع فرایند تهیه و انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی باید اهداف ایجاد این گرایش رشته مدیریت را بدانیم . هدف این گرایش شناخت دقیق وظایف اصلی سازمانهای بازرگانی، افزایش دانش دانشجویان به مسائل مبتنی بر مدیریت بازرگانی،تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به سازمانهای بازرگانی، ارزیابی راه حل های مناسب در مورد مسائل مرتبط بازرگانی و تصمیم گیری و اجرای تصمیمات منطقی و علمی می باشد.

انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی

مرجع تخصصی انجام پایان نامه آموزشیار برترین مرکز ارائه و انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی و سایر گرایش های گروه مدیریت میباشد .  در دوره کارشناسی ارشد ودکتری مدیریت بازرگانی دانشجویان با فراگیری نظریه های نوین مدیریت بازرگانی قادر خواهند شد تا به عنوان محقق به پژوهش پرداخته و با تجزیه و تحلیل تخصصی مسائل مدیریتی ،خود را در جهت انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت بازرگانی آماده نمایند.

انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی ،نیاز به تخصص و دانش در زمینه جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل مسائل مرتبط به این گرایش دارد.

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

خدمات انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی آموزشیار در این بخش شامل موارد زیر می شود و تمامی گرایش های مدیریت بازرگانی را در مقطع کارشناسی , ارشد و دکتری تحت پوشش قرار می دهد:

انجام پایان نامه  ارشد مدیریت بازرگانی بین الملل

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بازاریابی

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت بازرگانی داخلی

انجام پایان نامه ارشد مدیریت بازرگانی کارآفرینی

مرجع تخصصی انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی

ما در مرجع تخصصی انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی آموزشیار کلیه دانشجویان مدیریت بازرگانی را در جهت تعیین تخصصی موضوع پایان نامه مدیریت بازرگانی،نگارش پروپوزال مدیریت بازرگانی،تحلیل های آماری پایان نامه مدیریت بازرگانی و نگارش مقالات معتبر مدیریت بازرگانی یاری می رسانیم.

انجام پایان نامه مدیریت گرایش اجرایی

پایان نامه مدیریت اجرایی

پایان نامه های رشته مدیریت اجرایی متناسب با زیر شاخه آن (اجرایی , شهری و MBA) در موضوعات متنوعی انجام میشوند .مدیریت اجرایی یا EMBA  یکی از گرایش های اصلی مدیریت در دوره کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. مدیریت اجرایی ۳ زیرشاخه اصلی دارد


پایان نامه مدیریت اجرایی

پایان نامه مدیریت اجرایی همانند ماهیت گرایش مدیریت اجرایی برخلاف MBA نگاه مدیریتی تری به مسائل دارد درصورتی که ام بی ای نگاهی مهندسی به مسائل مدیریتی دارد.

پایان نامه مدیریت شهری

گرایش مدیریت شهرییک رشته تخصصی مدیریت منابع شهری میباشد . و پایان نامه های این گرایش از تنوع موضوعی زیادی برخوردارند

پایان نامه MBA

پایان نامه های گرایش mba همانند ماهیت این گرایش موضوعات جدیدتر و تخصصی تری را شامل میشوند .انجام پایان نامه مدیریت اجرایی

انجام پایان نامه مدیریت اجرایی،انجام پایان نامه مدیریت شهری و انجام پایان نامه MBA  خدمات آموزشیار در این بخش هستند.بسیاری از فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی به خصوص دانشجویان فنی مهندسی و علوم پایه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به سمت مدیریت اجرایی گرایش پیدا می کنند.


موضوع انجام پایان نامه مدیریت اجرایی

هرکدام از این گرایش ها خود داراری چندین زیرشاخه هستند.و موضوع انجام پایان نامه متناسب با زیر شاخه مورد نظر دانشجو تعیین شده و فرایند انجام پایان نامه مدیریت اجرایی شروع میشود .مدیریت مالی،مدیریت استراتژیک،مدیریت بازاریابی و مدیریت منابع انسانی زیرشاخه های اصلی مدیریت اجرایی هستند.


انتخاب موضوع انجام پایان نامه مدیریت اجرایی

تمامی موضوعات پایان نامه های مدیریت اجرایی از مقالات  و ژورنال های معتبر همچون emerald , Elsevier  استخراج می شود و به روز بودن موضوعات توسط آموزشیار ضمانت می شود.


مشاوره انجام پایان نامه مدیریت اجرایی

مشاوره تعیین موضوع انجام پایان نامه مدیریت اجرایی توسط آموزشیار به صورت رایگان انجام می گیرد و انجام پایان نامه مدیریت اجرایی از تعیین موضوع تا طرح پرسشنامه و تحلیل آماری پایان نامه های مدیریت اجرایی به صورت کاملا تخصصی رو توسط محققین برتر این گرایش انجام میشود.


انجام تحلیل آماری  پایان نامه مدیریت اجرایی

تحلیل آماری پایان نامه های مدیریت اجرایی توسط نرم افزارهای spss,smartpls,lisrel و… انجام میشود .


انجام پایان نامه مدیریت شهری و MBA

انجام پایان نامه مدیریت شهری و مدیریت  MBA را از مرجع تخصصی پایان نامه آموزشیار بخواهید .  دانشجویان بسیاری در گرایش های مدیریت اجرایی و مدیریت شهری و MBA  مشغول به تحصیل هستند و رقابت شدیدی بین دانشجویان وجود دارد.


نگارش پایان نامه تخصصی و مقاله مدیریت اجرایی , شهری و MBA

در دانشگاههای ایران هریک از زیرشاخه های مدیریت اجرایی به صورت تخصصی تدریس میشود.و دانشجویان جهت ادامه تحصیل به مقطع دکتری باید علاوه بر نگارش مقالات مدیریت اجرایی در گرایش تخصصی خود ،در انجام پایان نامه تخصصی مدیریت اجرایی کوشش و تلاش ویژه ای داشته باشند.

, ,

پایان نامه و پروژه دانشجویی و نرم افزاری مهندسی عمران

انجام پروژه دانشجویی عمران

انجام پروژه مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران از رشته های پرطرفدار گروه مهندسی میباشد . اغلب دانشجویان این رشته وقتی پای انجام پروژه عمران یا انجام پایان نامه پیش میاد در موارد بسیاری ناگزیر به استفاده از نرم افزارهای تخصصی و شبیه سازی هستند . اینجاست که میتوانند روی خدمات  تخصصی موسسه تاپ تز در زمینه انجام پروژه دانشجویی مهندسی عمران و انجام پایان نامه های نرم افزاری این رشته حساب کنید .

آشنایی با رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران در کلیه گرایش های خود چه در مقطع کارشناسی و چه در مقاطع تحصیلات تکمیلی ،یکی از رشته های پر مخاطب دانشگاهیست که دانشجویان زیادی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این رشته تحصیل می کنند.پایان نامه های مهندسی عمران بسیار تخصصی بوده و هرگرایش نیاز به تخصص ویژه و تسلط بر نرم افزارهای تخصصی همان گرایش را دارد.

انجام پایان نامه و پروژه نرم افزاری عمران

انجام پایان نامه و پروژه نرم افزاری مهندسی عمران  با نرم افزارهای تخصصی توسط متخصص همان گرایش انجام می شود.تعیین دقیق موضوع،مقالات و رفرنس های معتبر گرایش های مهندسی عمران نقطه شروع می باشد.

نرم افزارهایکاربردی در انجام پروژه دانشجویی عمران

نرم افزارهای مهندسی عمران،بسیار زیاد و تخصصی میباشند . و از این نرم افزارها متناسب با موضوع پایان نامه عمران استفاده میشود.

پروژه دانشجویی مهندسی عمران با نرم افزار ABAQUS

انجام پروژه عمران با نرم افزار ANSYS

انجام پروژه عمران با نرم افزار  FLAC 3D

انجام پایان نامه و پروژه دانشجویی عمران با نرم افزار  PLAXIS

انجام پپروژه دانشجویی مهندسی عمران با نرم افزار  MATLAB

انجام پروژه و پایان نامه نرم افزاری عمران با نرم افزار  FLOW 3D

انجام پایان نامه و پروژه نرم افزاری مهندسی عمران با نرم افزار GEO STUDIO

انجام پروژه  کارشناسی ارشد و دکتری عمران

دانشجویان گرامی میتوانید در زمینه انجام  پروژه و پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری عمران با نرم افزار روی تخصص دپارتمان نرم افزار تاپ تز حساب کنید . در نرم افزارهای کاربردی پروژه شما بهترین ها همکار ما هستند . این را خودتان به عینه خواهید فهمید .

انجام پایان نامه عمران سازه با نرم افزار

انجام پایان نامه مهندسی زلزله با نرم افزار تخصصی

انجام پایان نامه ژئوتکنیک(خاک و پی) با نرم افزار

انجام پایان نامه عمران راه با نرم افزار

انجام پایان نامه عمران آب با نرم افزار

انجام پایان نامه عمران سازه های هیدرولیکی با نرم افزار

انجام پایان نامه عمران حمل و نقل با نرم افزار

انجام پایان نامه عمران مدیریت ساخت با نرم افزار

مشاوره تخصصی و انجام پروژه دانشجویی مهندسی مکانیک

انجام پروژه دانشجویی مهندسی مکانیک

دانشجویان مکانیک و اکثر رشته های فنی مهندسی غالبا در زمینه انجام پایان نامه و پروژه های دانشجویی مهندسی مکانیک نیاز به کمک دارند . و این بیشتر بخاطر دو مساله است . ۱: در خیلی از موارد انجام پایان نامه مکانیک مستلزم داشتن مهارت در یکی از نرم افزارهای آنالیز و شبیه سازی میباشد و غالبا دانشجویان تایم کافی برای یاد گرفتن آن ندارند . و دوم اینکه هنگام ارائه پایان نامه و انجام پروژه دانشجویی مکانیک دانشجویان با نگاهی به آینده سعی دارند بهترین کار ممکن را ارائه دهند. از اینرو دپارتمان مشاوره پایان نامه و پروژه دانشجویی مهندسی مکانیک موسسه هلپ تز آمادگی خود را برای ارائه خدمات در این حوزه ها اعلام میدارد.

دپارتمان تخصصی مهندسی مکانیک

موسسه مشاوره پایان نامه و پروژه هلپ تز در پی وصول درخواست های مکرر از دانشجویان رشته مهندسی مکانیک بر آن شد تا در آذز ماه سال ۹۲ دپارتمان تخصصی مهندسی مکانیک را راه اندازی کند.

پروژه پایان نامه مکانیک

هدف اصلی از ایجاد این دپارتمان کمک به دانشجویان مکانیک جهت تهیه و ارائه پروژه و پایان نامه مکانیک در تمام گرایش ها و مقاطع تحصیلی بوده است . و تا کنون کارنامه موفقی داشته است.

پروژه دانشجویی مکانیک

دپارتمان مهندسی مکانیک علاوه بر زمینه اصلی فعالیت در امور مرتبط با پروژه مکانیک در طی دوران حیات خود دانشجویان بسیاری را جهت انجام پروژه دانشجویی مکانیک یاری رسانده است.

مشاوره پایان نامه مکانیک

برای دریافت مشاوره پروژه دانشجویی و پایان نامه دانشجویان رشته مکانیک در تمام گرایش های آن میتوانند با شماره های دفتر مرکزی موسسه تماس گرفته یا با تکمیل فرم درخواست مشاوره ما را از جزئیات درخواستشان مطلع سازند .

, ,

انجام پایان نامه , پروژه دانشجویی و نرم افزاری : انسیس ansys

انجام پروژه دانشجویی  انسیس

انجام پروژه دانشجویی  انسیس شبیه‌سازی يا سيمولاسيون ، تقلید یک چیز واقعی یا وضعیت اجتماعی یا یک فرایند است و معمولاً متضمن وانمایاندن شماری ویژگی‌ها یا رفتارهای کلیدی در یک سامانهٔ فیزیکی یا انتزاعی است.

انجانم شبیه سازی با انسیس

انجام پروژه دانشجویی  انسیس و شبیه‌سازی در بسیاری زمینه‌ها از جمله مدل‌سازی سامانه‌های طبیعی و انسانی، برای کسب بینش پیرامون نحوهٔ کارشان، به کار می‌رود. موارد دیگر شامل شبیه‌سازی فناوری برای بهینه‌سازی عملکرد، مهندسی ایمنی، آزمایش، آموزش و مهارت‌آموزی‌است.

انجام پایان نامه شبیه سازی انسیس ansys

جهت انجام پایان نامه با ansys انسیس از شبیه‌سازی می‌توان برای نشان‌دادن تأثیرات و عواقب غایی شرایطی دیگرگونه—که مثلاً در عالم واقع برقرار نبوده‌است—یا شق‌های دیگر سلسله کنش‌ها استفاده کرد. معادل شبیه‌سازی در عربی «استنساخ» و در لاتین Cloning و در فرانسه Clonege است.

انجام پروژه دانشجویی شبیه سازی با انسیس

واژه شبیه‌سازی ansys انسیس و انجام  پروژه دانشجویی و پایان نامه با این نرم افزار در فرهنگ‌نامه‌های پزشکی چنین توضیح داده شده است: «کلونیگ» از کلمه یونانی Clon به معنای جوانه و ترک چوب گرفته شده است و کلونینگ، در لغت عبارت است از بریدن، تکثیر کردن و قلمه زدن.

انجانم شبیه سازی با انسیس 

انجام پایان نامه با نرم افزار انسیس ansys

نرم افزار انسیس کاربرد زیادی در انجام پایان نامه دارد  . شباهت شبیه‌سازی  ansys انسیس با قلمه زدن در این است که در روش مورد بحث، عمل تولید مثل بدون عمل لقاح (ترکیب سلول‌های نر و ماده) صورت می‌پذیرد. شبیه‌سازی (Cloning) اصطلاحا عبارت است از کشت هسته سلول غیر جنسی انسان یا حیوان – که دارای کرموزوم کامل می‌باشد – در سلول تخمک عاری از هسته جنس ماده، و بارور کردن این تخمک به کمک روش‌های ویژه در رحم طبیعی یا مصنوعی،به منظور تشکیل موجود زنده‌ای که از لحاظ شکل ظاهری دقیقا مانند صاحب هسته سلول اولیه باشد. یا به بیان ساده‌تر، کلونینگ به معنای «تولید مثل و ایجاد موجودی مشابه نسخه اصلی به طریقه‌ای غیرجنسی» می‌باشد.

انجام پایان نامه رشته شبیه سازی

اجاره اهرمی

انجام پایان نامه

انجام پایان نامه |اجاره اهرمی

 در  ۳۱  فروردین سال اول و پایان سالهای بعدی مالک ثبتهای روزنامه ای ذیل را در دفاتر خود انجام می دهد .
۱-    وصول اجاره به مبلغ ۹۰٫۰۰۰ ریال برای سال اول .
۲-    پرداخت اقساط مربوط به اسناد غیر قابل برگشت برای سال اول ۷۴٫۴۳۵ ریال .
۳-    تاثیرا ت مالیات بر درآمد اختلافات زمان بندی بین حسابداری مالی و حسابداری مالیات بر درآمد برای اجاره اهرمی
۴-    تاثیرات مالیات بر درآمد اختلافات زمان بندی بین حسابداری مالی و حسابداری مالیات بر درآمد برای اجاره اهرمی .
اجاره اهرمی
ر این نوع قرارداد واحد تجاری که مسئولیت تامین اعتبار از طرف فروشنده به خریدار را عهده دار است اعتبار دهنده  بلند مدت  یا مشارکت کننده اعتبار نامیده می شود .
شرایط لازم برای اجاره اهرمی :
۱ – داشتن کلیه شرایط اجاره (( تامین مالی مستقیم )) به استثناء آزمون ارزش فعلی مبالغ اجاره بها  مساوی یا بیش از ۹۰% ارزش متعارف دارائی مورد اجاره
۲ – طرفین قرارداد اجاره اهرمی سه جانبه می باشد : اجاره کننده – اجاره دهنده – اعتبار دهنده بلند مدت
۳ –مالک – اجاره دهنده معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ درصد بهای تمام شده دارائی مورد اجاره را تامین می نماید .  
۴ – اعتبار دهنده بلند مدت معمولا بین ۶۰ تا ۸۰ % بهای تمام شده دارائی مورد اجاره را تامین نموده و برای تضمین بازیافت اصل و سود تضمین شده مبلغ اعتبار حق تصرف دارائی استیجاری و یا سایر وثائق را برای خود محفوظ می دارد .
۵ – در سالهای اولیه قراردا د اجاره بعلت بالا بودن مبالغ هزینه استهلاک و بهره-  سود خالص و حق اجاره دهنده کاهش یافته و در سالهای بعد به علت کمتر بودن مبالغ استهلاک و بهره منجر به افزایش سود و سرمایه گذاری خالص در دفاتر اجاره دهنده خواهد شد .

 

انجام پایان نامه حسابداری

 

 

 

 

 

 

 

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

 

 

 

 

آثار ضايعات محصولات كشاورزي بر جنبه هاي مختلف اقتصادي

انجام پایان نامه

روشهاي اقتصادي جلوگيري از ضايعات:
۱- برنامه كنارگذاري كشت محصول (set aside)
بعضي از كشورهاي پيشرفته از جمله اتحاديه اروپا با پي گيري سياست خودكفايي محصولات استراتژيك و صدور آن در سايه حمايتهاي بي حد و حصر از كشاورزان، با وضعي مواجه گشتند كه قيمت پرداختي به كشاورزان نه تنها بالاتر از قيمت جهاني بود بلكه با مازاد محصول نيز مواجه شد حتي با دادن سوبسيد صادرات اين مازاد را نتوانستند از بين ببرند و از طرف ديگر نيز با اعتراض گسترده كشورهاي ديگر مانند امريكا، استراليا و كشورهاي در حال توسعه عضو سازمان تجارت جهاني (WTO) روبرو شدند با وضع بوجود آمده و ايجاد مازاد محصول، مقداري از آن، از بين
مي رفت و اين مسئله باعث مي شد از يك طرف هزينه حمايت بسيار بالا برود و وزن بيشتري بر بودجه تحميل شود و از طرف ديگر با مخالفت سازمانهاي حمايت از مصرف كننده و حفاظت از
محيط زيست مواجه شدند.
با وضع پيش آمده اتحاديه اروپا تصميم گرفت براي جلوگيري از ايجاد مازاد محصول و جلوگيري از كاهش ضايعات با كشاورزان وارد گفتگو شد و به آنها پيشنهاد نمود كه مقداري از سطح زيركشت محصول يا كل آنرا در قبال پرداخت جبراني كنار بگذارند با اجراي اين سياست و مقدار زيادي از مازاد محصول كاهش يافت و لذا باعث گشت كه متعاقب آن ضايعات محصول نيز كاهش يابد.

انجام پایان نامه حسابداری

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

جنگ جهانی دوم و آسیب ها ناشی از این جنگ اروپا را در این فکر انداخت که چگونه ویرانی های ناشی از این جنگ را بازسازی نماید ، چگونه صنایع خود را که در اثر این جنگ به ویرانی ای مبدل شده بازسازی و اقتصاد فرو پاشیده خود را احیاء نمایند . مسلما برنامه ریزی در جهت توسعه و نوسای در صنایع و اقتصاد چنین کشورهایی کار بسیار دشواری می بود چرا که بحران آوارگان ، نبود نیروی کار متخصص ، کمبود مواد غدایی ، نبود اسکان مناسب برای آسیب دیدگان به علاوه وجود هویت های متعارض در گفتمان های اقتصادی همچنین اشغال برخی از این سرزمین ها توسط نیروهای فاتح زمینه را برای برنامه ریزی در بنا نهادن یک اقتصاد نو بنیاد و کارآمد با دشواری های بسیار مواجه کرده بود. اما در این میان آلمان به عنوان یکی از کشورهای مغلوب در این جنگ توانست به زودی هویت خود را بیابد و با همت اقتصاددانان بزرگی چون “لودویک ارهارد” برنامه نوسازی در این کشور را اجرایی و نه تنها به دستاوردهای تحسین برانگیزی برسد بلکه خود به الگویی درخشان در برای سایر کشور های عقب افتاده و در حال توسعه که به دنبال الگویی موفق برای رسیدن به این فرایند هستند مبدل گردد. لذا پژوشگران حوزه اقتصاد توسعه ای نگاه ویژه ای به فرایند نوسازی و بازسازی اقتصادی در آلمان دارند. آنچه در این مطلب گرداوری شده نگاهی است به شاخصه ها و مولفه ها نوسازی و توسعه از دیدگاه نظری که علاوه بر آن به صورت موردی روند این پروسه در آلمان را مورد بررسی و واکاوی قرار داده است.

مقدمه

عمده ترین دغدغه امروز کشورهای جهان سوم رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی به منظور پاسخ گویی به خواسته ها و نیازهای رو به افزون ملتهای این جوامع در حال رشد است. دغدغه ای که پیوند مستقیمی با مشروعیت نظامهای سیاسی و سنتی حاکم بر این جوامع دارد. ماهیت وجودی چنین جوامعی در طول تاریخ به دلایل تاریخی از قبیل استعمار ، وجود منابع انرژی و رقابت میان قدرتهای بزرگ ، موقیت ژئوپلیتیکی به شدت نامتقارن و نا همگون است. پدید آمدن ساختار اقتصادی متمرکز ، به عنوان یک عامل بازداردنده در عرصه سیاست گذاری های اقتصاد توسعه ای ، جریانات مختلف گفتمانی در عرصه اقتصادی و سیاسی به عنوان یک عامل واگرا در رسیدن به اجماع ملی و هویت های قومی و مذهبی گوناگون از مهمترین شکاف ها و عامل تعارض و بحران در شکل دهی به هویت ملی چنین جوامعی تلقی می گردد. رسیدن به یک نظم سیستمی به منظور تحکم بخشی در جهت اتخاذ یک استراتژی ملی نیازمند به کار گیری تدابیر بلند مدت است که در این فرایند و پروسه جامعه و خرده فرهنگ های موجود در آن در قالب هویتی نوین به منصه ظهور برسد و خود را در قالب یک دولت – ملت آماده ورود به عرصه نظام جهانی آماده نماید. اما چنین به نظر می رسد کشورهای در حال توسعه در رسیدن به چنین سازو کاری نیازمند برداشتن موانع و مشکلات اساسی در قالب طرح ها و برنامه های توسعه گرایی هستند. آلمان یکی از کشورهای موفق در این عرضه الگوی بسیاری از کشورهای جهان است که با به کار گیری الگوهای نوسازی توانست در حدود هفت دهه از ویرانی های جنگ جهانی دوم بنایی را بنیان گذارد که امروز به عنوان الگویی صدر نیشن در میان اقتصاد جهانی و قدرت برتر اروپا درآید.

بی جا نیست که آلمان را الگوی اعجاز انگیز سیاست های توسعه گرایی در بعد از جنگ جهانی دوم بنامند. آلمان نیز همانند بسیاری از کشورهای در حال گذار امروزی در درون خود با مشکلاتی از قبیل ناهمگونی گفتمان های رقیب مواجه بود به طوری که در فرایند نوسازی آلمان تضاد میان ناسیونالیسم ، سوسیالیسم و لیبرال دموکراسی به چشم می خورد اما در نهایت رسیدن به الگوی نئو لیبرالیسم نقش عمده ای در بازسازی و نوسازی اقتصاد آلمان و فرایند مشارکت جهانی و جذب سرمایه های خارجی به عنوان زمینه تحرک اقتصادی با هدف نوسازی در اقتصاد آلمان بازی کرد. اتخاذ سیاست های مالی و پولی متناسب با شرایط بعد از جنگ در فرایند انباشت سرمایه در آلمان زمینه رهایی مردم از چرخه باطل فقر را فراهم ، تا شرایط برای مشارکت مردم در اقتصاد هموار گردد و میزان سرمایه گذاری های داخلی افزایش یابد ، ابزار پول که کالایی مبادله ای به حساب می آید در اقتصاد آلمان با تولید پیوند خورد تا تولید به عنوان پشتوانه پولی اقتصاد آلمان جای خود را در افزایش ارزش مارک آلمانی به تثبیت رساند. مسلما آنچه در سراسر این فرایند نوسازی مهم جلوه می کرد یکی جذب سرمایه ، دوم انباشت سرمایه و سوم نقش مردم و انگیزه دادن به آنها در شکل دهی به فرایند تولیدی بود. در بازسازی اقتصاد آلمان نظریات پروفسور “لودویک ارهارد” و تز “برنامه تعاون اجتماعی” وی از جایگاه ویژه ای برخوردار است در این میان بررسی نظریات تامل برانگیز افرادی چون “فردریک لیست” به عنوان اقتصاددان ناسیونالیسم و رقیب جریان لیبرال که در قرن ۱۹ مسبب ایجاد مباحثی داغ در محافل آکادمیک جهانی شد نیز جای تامل دارد.

علایم و نشانه های یک اقتصاد توسعه یافته

برای بررسی میزان توسعه یافتگی در هر کشور در ابتدا باید شاخص هایی را که با عنوان شاخصه های عقب ماندگی و عدم توسعه نیافتگی از آنها یاد می شود مورد بررسی قرار داد تا از طریق ارتقاع هر شاخص در هر دوره زمانی بتوان بر آهنگ رشد توسعه و میزان توسعه یافتگی هر کشور دسترسی پیدا کرد.

“کلود لوی” و “جرالد می یر” دو تن از استادان دانشگاه استانفورد با بررسی مولفه ها و علایمی در عقب ماندگی و یا میزان توسعه یافتگی در صدد بر آمدند تا شاخص هایی را بر میزان توسعه یافتگی و یا عقب ماندگی کشورهای جهان سوم مشخص نمایند. “کلود لوی” در کتاب موسوم به “جهان سوم” برای تشخیص ممالک عقب مانده و یا توسعه یافته علائمی را بر شمرده است که به طور خلاصه می توان آنها را این چنین برشمرد: کثرت مرگ و میر بویژه نرخ مرگ و میر در میان نوزادان ، نرخ بالای زاد و ولد ، بدی وضعیت بهداشت و درمان ، مصرف مواد غدایی در سطح پایین و یا بدی وضع تغذیه ، پایین بودن مصرف انرژی روزانه ، نرخ بی سوادی در جامعه ، کثرت تعداد بزرگسالان ، زیر دست بودن زنان در جامعه بلاخص از نظر اجتماعی ، پدیده کودکان کار ، ضعف طبقه متوسط در جامعه و طبعا ضعف طبقات پایین ، کثرت گروههای اجتماعی بویژه که اجزای اجتماع فوق العاده زیاد است در نتیجه رابطه کافی بین گروههای مختلف اجتماعی وجود ندارد.

“می یر” بر خلاف “لوی” که بر شاخصه های توسعه نیافتگی تاکید داشت با بررسی روابط اقتصادی و نیروهای کار در یک اقتصاد توسعه یافته تلاش کرده است مولفه هایی چند را در بخش های مختلف اقتصادی برای میزان توسعه یافتگی یک واحد سیاسی در نظر بگیرد.

شاخص های توسعه یافتگی از دیدگاه “می یر”

۱ . عوامل و ویژگی های تولید

نیروی کار: دریک اقتصاد توسعه یافته نیروی کار متحرک ، باسواد و اغلب کارگران دارای شغل هستند . میزان سازمان یافتگی میان آنها بسیار بالاست ، اختلافات نژادی ، مذهبی و زبانی در برهم زدن عرصه نیروی کار چندان نقشی ندارد و به اندازه کافی نیروی کار ماهر و متخصص وجود دارد.

زمین: اغلب زمین های موجود زیر کشت رفته اند ، این زمین های کشاورزی در قطعات و یا اندازه های اقتصادی متعلق به بخش خصوصی است یا آنکه کشاورزان از طریق اجاره داری مطمئن این زمین ها را در اختیار دارند.

سرمایه: تمامی بخش های اقتصادی جامعه به صورت عمیق سرمایه را مورد استفاده قرار می دهند و به شکل یک نظام سرمایه داری اداره می شوند ، علاوه بر آن ظرفیت یدکی اضافه سرمایه گذاری را دارا هستند در این جوامع سیستم ها یکپارچه ، جامع و فراگیر حمل و نقل و نیروی مورد استفاده قرار می گیرند.

مدیریت نوین: وجود زمینه های وسیع در نوآوران و کارفرمایان می توانند مورد استفاده قرار دهند و وجود زمینه مساعد برای انجام کارهای نو و ایجاد شرکت های بزرگ.

۲ . ویژگی های بخش اقتصادی

بخش کشاورزی: این بخش در کشورهای توسعه یافته کاملا تجاری است و در قبال تغییر قیمت ها یا پیشرفت های تکنیکی انعطاف پذیر است. در این بخش مالکیت خارجی به ندرت وجود دارد و شبکه بازاریابی گسترده ای برای مواد غذایی در کار است.

بخش معدن: این بخش در اندازه های محدود و معمولا در دست شرکت های محلی است.

بخش صنعت: در این بخش تنوع بسیار موجود است و صنایعی که با استفاده از فلزات (علاوه بر چیزهای دیگر) به تولید ماشین الات و وسایل نقلیه سنگین می پردازند کاملا مطرح هستند و به چشم می آیند در این بخش رقابت نیز وجود دارد.

۳ . ویژگی های مالیه عمومی

درآمد: درآمدهای دولتی بستگی شدیدی به مالیات مستقیم دارد ولی این وابستگی نسبت به عایدات حاصل از حقوق و عوارض گمرکی کمتر می باشد ، قوانین مالیاتی نیز قابل اجرا هستند.

مخارج: مخارج دولتی عبارت است از پرداخت کمک و اعانه جهت برقراری تامین اجتماعی و حمایت محصولات کشاورزی بخش نسبتاً کمی از مخارج دولتی صرف کارهای عمومی دولتی می شود.

۴ . ویژگی های تجارت خارجی

صادرات: صادرات جوامع پیشرفته صنعتی شامل محصولات بسیاری که برای آنها بازارهای داخلی هم وجود دارد. محصولات صادراتی این جوامع از کشش تقاضا نسبت به قیمت و کشش تقاضا نسبت به درآمد نسبتاً بالایی برخوردار هستند ، قیمت کالاهای صادراتی با توجه به هزینه های تولیدی محلی تعیین می شوند و ثابت هستند. محصولات صادراتی این جوامع به کشورهای زیادی فروخته می شود.

واردات: واردات جوامع صنعتی شامل انبوهی ازتولیدات اولیه است (که برخی ار آنها در داخل نیز تولید می شود) و از کشورهای زیادی می آیند برای محصولات وارداتی کشش تقاضا نسبت به درآمد چندان زیاد نیست.

سرمایه: جریان های سرمایه ای بلند مدت و بازپرداخت سود آنها در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

۵ . ویژگی خانوارها

درآمد: توزیع درآمد (بعد از کسر مالیات) حدوداً برابر است و معدود افرادی یافت می شوند که در سطح حداقل معیشت زندگی کنند.

مخارج: مخارج مصرفی خانوارها برای تغذیه چندان حائز اهمیت نیست و تولید انبوه و استاندارد شده کاملا میسر است زیرا توزیع مساوی درآمدها برقرار است. سلیقه ها مشابه و پیشرفت ملی برای همه یکسان است.

۶ . ویژگی های پس انداز و سرمایه گذاری

پس اندازها: عرصه پس انداز از طریق بازار سرمایه قابل تحرک است ، ذخیره ارزی مناسب وجود دارد ، بازار یکپارچه و تضمین شده است ، یک سیستم بانکداری ملی نیز وجود دارد و با وجود بانک مرکزی حجم پول تحت کنترل و مدیریت صحیح است. پس انداز های فردی (بخش خصوصی) قابل توجه و اهمیت است.

سرمایه گذاریها: در جوامع صنعتی پیشرفته سرمایه گذاری در سطح بالاست ( احتمالا ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی) اما سهم سرمایه های وارداتی در روند وارداتی بسیار کم است.

۷ . ویژگی های داینامیکی

تجارت: به دلیل کششهای درآمدی هیچ گرایشی خواه از نوع حاد یا از نوع مزمن به سوی ایجاد کسری ترازهای پرداخت ها وجود ندارد.

جمعیت: رشد جمعیت آهسته است (کمتر از ۲ در صد در سال) و رشدشهر نشینی به نسبت مناسب می باشد.

امیال: شهروندان جوامع صنعتی پیشرفته نسبت به معیارهای زندگی موجود در خارج حسادت چندانی ندارند یا آنکه اگر به این معیارها رشک می ورزند این رشک به دلیل نارضایتی از وضع داخلی نیست.

سرمایه به عنوان یک عنصر اساسی در بازسازی اقتصاد های کشورهای جهان سوم به حساب می آید. صنعتی شدن جامعه ، دستیابی به تکنولوژی های نوین و تولید رابطه مستقیمی با سرمایه دارند. بدون سرمایه گذاری چه در بخش داخلی و چه در بخش خارجی نوسازی در جوامع صورت نخواهد گرفت و ظرفیت های مذکور بالا در درون ممالک عقب افتاده به شکل تولید پا به عرصه حیات اقتصادی کشور نخواهند گذاشت و لذا ظرفیت های بالقوه سوخت خواهند شد.

در همین باب پروفسور “بوئک” معتقد است در ممالک عقب مانده دو بخش مجزار از هم به چشم می خورند یکی بخش پیش از سرمایه داری و دیگری بخش سرمایه داری ، در بخش پیش ازسرمایه داری اصولا متاثر از سنت های محلی است ، تولید به شیوه اقتصاد معیشتی صورت می گیرد و مبادلات نیز به صورت پایاپای است. بخش سرمایه داری در ممالک توسعه نیافته خود شامل دو بخش است یکی سرمایه داری خارجی (خواه صنعتی و خواه تجاری) که نشان از پدیده توسعه نیافتگی دارد. در این قسمت از بخش سرمایه داری ممالک عقب مانده فعالیت های تولیدی الگو و مدلی است از همان فعالیت ها در ممالک پیشرفته و شکل گیری این قسمت به دلایل متعددی از جمله ارزان بودن عوامل تولید در ممالک عقب مانده و یا تاثیر مرحله صدور سرمایه صورت گرفته است قسمت دوم بخش سرمایه داری در ممالک عقب افتاده سرمایه داری بومی است در سرمایه داری بومی توسعه صنعت در قیاس با پیشرفت فعالیت های بازرگانی یا سفته بازی بسیار ناچیز است.

شاخصه های نوسازی

مفهوم نوسازی پاسخ علوم اجتماعی غربی به چالش های بسیاری است که جهان سوم در دهه های پس از جنگ جهان دوم با آنها مواجه بود. روند استعمار زدایی و فروپاشی امپراطوری ها ، دولت ها را در مسیر ورود دول مستقل قرار داده بود. دنیای غرب مجبور بود واقعیت در حال ظهور را به رسمیت بشناسد و شیوه های جدیدی از همزیستی با مستعمره ها و وابسته های قبلی خود به گمار گیرد و در این موهم روابط فکری و ذهنی جدیدی مورد نیاز بود تا نوع روابط غرب با چنین جوامعی در قالب رفتاری تعاملی و رقابتی بدور از فرایند امپریالیستی تحقق یابد.

درک مدرنیته به عنوان نظام رفتاری مشترک از نظر تاریخی با جوامع شهری ، صنعتی ، با سواد و مشارکت جو قرین است. (آمریکای شمالی و اروپای غربی) این نظام با جهان بینی عقلانی و علمی رشد و کاربرد فزاینده علم و تکنولوژی ، انطباق و سازگاری مداوم نهادهای جامعه با ضروریات جهان بینی جدید و خلقیات تکنولوژیک در حال ظهور مشخص و توصیف شده است. این جوامع رشد اقتصادی تحسین برانگیزی داشته و دارند. اگر چه ریشه های نوسازی به اروپای قرن ۱۵ و ۱۶ بر می گردد ولی سریع ترین و شدید ترین تغییرات در طول دهه های میانی و پایانی قرن ۱۹ رخ داد.

در اوایل قرن ۲۰ ژاپن اولین کشور آسیایی نوسازی شده به مسابقه و رقابت برای صنعتی شدن پیوست بعداً شوروی و برخی کشورهای دیگر به درجاتی از نوسازی نائل آمدند. بسیاری از طالبان و مشتاقان دیگر هم حداقل تا اندازه ای موفق به کسب سطوح متفاوتی از نوسازی شده اند برخی از آنها در حال تقلا و پیشروی بیشتر در این جهت هستند.

سه فرضه اساسی در مورد مفهوم نوسازی به شرح زیر است:

الف) منابع بی جان قدرت باید به طور فزاینده با هدف حل مشکلات بشر و تامین و تضمین حداقل قابل قبول استانداردهای زندگی و ارتقاء تدریجی سطح آن بهره برداری شود.

ب) برای نیل به این هدف باید هم تلاش فردی و هم تلاش جمعی به عمل آید اهمیت تلاش جمعی به این دلیل است که صلاحیت و توانایی تشکیلاتی و انجمنی برای اداره سازمانهای پیچیده یک پیش نیاز حداقل مراحل میانی و بالاتر نوسازی است.

ج) برای ایجاد و اداره سازمانهای پیچیده ، تغییر شخصیتی رادیکال و تغییرات وابسته به آن در ساختار و ارزش های اجتماعی ضروری است.

نوسازی و توسعه ، الگوی ناسیونالیستی “فردریک لیست”

“فردریک لیست” از جمله نظریه پردازانی است که در خصوص بازسازی و احیای صنایع ملی و کارخانه ای نظریاتی را ارائه کرد این نظریات بیشتر از جنبه های ملی گرایانه مورد بررسی قرار گرفته است وی از نظریه پردازانی محسوب می گردد که معتقد به نقش دولت در اعمال سیاست های ارشادی در دوران گذار از یک اقتصاد محلی برای ورود به یک اقتصاد رقابتی و آزاد در عرصه جهانی است ، تئوری رشد اقتصادی “لیست” تئوری کاملی محسوب نمی گردد چرا که در آن صحبتی از روند تمرکز سرمایه ، تقسیم درآمدها ، مبادله و اثرگذاری عوامل تولید و خود تولید نمی شود. وی در حد نادر درمورد رشد اقتصادی آن هم از طریق حمایت بخش صنایع صحبت می کند. سیاست رشد اقتصادی از طریق اعمال سیاست های حمایتی بر تولید صنعتی یک روش یا سیاست موقتی و محدود به تولید بخش صنعت است. اهمیت تئوری لیست در آن است که برای اولین بار در اوج رونق تئوری تجارت کاملا آزاد یک اقتصاددان سیاست های حمایتی و محدود نمودن تجارت آزاد را برای توسعه تجویز کرد.

در قرن نوزدهم بحث و جدل داغی در زمینه اعتبارات تجارت خارجی به مثابه موتور رشد اقتصادی بین مکاتب مختلف فکری آغاز شد. بویژه زمانی که سرمایه از مرز خارج شده و هویت بین المللی پیدا کرد ، انحصارات بزرگ بعد از طی دوران گردایی تولید فعالیت جهانی خود را آغاز کرد. تسلط انحصارات و اولیگاپولیها موجب رشد افکار ناسیونالیستی در بین اقتصاددانان کشورهای در حال توسعه گردید. اصولا یکی از دلایل گسترش سیاست های حمایتی از محصولات داخلی ناشی از گسترش فعالیت های شرکت های بزرگ تولیدی و انحصارات بود. به طوری که اولین بار “فردریک لیست” روند رشد اقتصادی از طریق بخش صنعت به کمک سیاست های حمایتی را فرمول بندی کرد. “لیست” را یک اقتصاددان ناسیونالیست می خوانند وی پایه گذار قدیمی ترین مباحثه در زمینه اعمال سیاست های حمایتی در پشتیبانی از اقتصادی و سیاسی از صنایع نوزاد است. هسته مرکزی مباحثه در زمینه رشد اقتصادی از طریق اعمال سیاست های حمایتی بویژه بعد از پیدایش صنایع داخلی و توسعه اقتصادی کشورهای عقب مانده اروپایی مانند آلمان و ایتالیا و کشورهای توسعه نیافته نهفته است. وی بر این امر تاکید می نماید که یک بنگاه کوچکتر اقتصادی هرگز قادر به رقابت با بنگاههای بزرگ تولیدی نیست بویژه اگر به سطح تولید انبوه نرسیده باشد. در این شرایط بنگاههای کوچکتر نیازمند حمایت هستند در اینجاست که از نظر وی نیاز به قوانین حمایتی بوجود می آید که دولت وظیفه تصویب و اعمال آنها را دارد. زمانی که این بنگاهها به طور کامل توسعه پیدا کنند می توان سیاست های حمایتی را به تدریج و به طور سیستماتیک حذف کرد. وی معتقد است رشدبخش صنعت شرایط اولیه تولید اقتصادی است. او نوشت: صنایع و صاحیان صنایع مادران و نوزادان کتابخانه شهرداری هستند که در تمام زمینه های هنر ، ادبیات ، تجارت ، دریانوردی و … منابعی در اختیار دارند. البته “لیست” نحوه حذف سیستماتیک حمایت های دولتی را ارائه نداده و به نقش پیدایش یک دولت رانتی که می تواند ساختار کلی اقتصاد یک کشور را تحت الشعاع خود قرارد دهد نیز اشاره ای به میان نیاورده است . لذا ایرادی که می توان بر نوع نگاه “لیست” عنوان کرد عدم توجه به چنین مواردی است. علاوه بر آن باید بر این نکته اذعان نمود که نقش گروهای ذینفوذ و رشد فساد ساختاری که در شرایط تحمیل یک اقتصاد رانتی می تواند به صورت سیستماتیک در ساختار اقتصادی ای نهادینه شود چگونه اجازه حذف سیستماتیک حمایتی از صنایع را خواهد داد و ایا در صورت چنین حذفی به صورت تدریجی امر خصوصی سازی با مشکل مواجه نخواهد شد به طوری که سهام ها و سرمایه های این بخش به دست افراد شبه دولتی افتاده که قابلیت بازتولید روند اقتصاد دولتی را با استفاده ازشرایط و رابطه های میان صنایع ملی و دولت دارند.

بر پایه نظریات “لیست” هر ملتی پنج مرحله یا دوره را در توسعه اقتصادی طی می کند این پنج مرحله عبارتند از:

۱ . دوره وحشیگری و بربریت

۲ . زندگی شبانی

۳ . کشاورزی

۴ . کشاورزی – صنعتی

۵ . کشاورزی – صنعتی – تجاری

وی میگوید: در مرحله آخر است که اقتصاد به مرحله پختگی و بلوغ می رسد می توان درهای کشور را بر روی فعالیت های تجاری گشود. او معتقد بود که سیستم معادلات تجاری آزاد می تواند تنها در سه مرحله اول وجود داشته باشد ولی هنگامی که اقتصاد وارد مرحله چهارم شد اعمال سیاست های حمایتی ضروری است زمانی که مرحله چهارم به پایان رسید اقتصاد در شرایط مناسب تری قرار گرفت ، سیاست های حمایتی بایستی برداشته شوند و برداشتن موانع از سه راه تجارت آزاد برای انتقال تکنولوژی و بهبود کیفیت ضروری است. مباحثه لیست در مورد صنایع نوزاد در حقیقت موقتی و محدود به توسعه بخش صنعت است چون اصولا تولید محصولات کشاورزی را در بر نمی گیرد. نکته دیگری که “لیست” در این جا بدان پرداخته است این است که بعد از بهبود شرایط و توسعه صنایع ملی می توان زمینه آزاد سازی تجارت را فراهم آورد و این در جای خود سوال دیگری را بر می انگیزد که آیا ورود صنایع به بازارهای جهانی آن هم در شرایطی که روند ادغام اقتصاد و سرمایه در بازارهای جهانی شکل نگرفته این صنایع را در مقابل سرمایه های جهانی به ورشکستگی نمی کشاند؟ مسئله جذب سرمایه به عنوان موتور حرکت توسعه بدون حق مالکیت ناحدود چقدر توان جذب سرمایه خارجی را برای فرایند نوسازی دارد ؟ مسئله اینجاست که تا زمانی که در فرایند سرمایه گذاری امنیت سرمایه گذاری حفظ نشده باشد سرمایه گذاران ریسک ورود به بازارهای سرمایه ای را نخواهد پذیرفت و در صورتی هم که ورودی بر این عرصه داشته باشد بازار جذاب سرمایه گذاری آن کشور در خارج از مرزهای ملی را مورد بررسی قرار می دهند و این خود مانع ورود سرمایه ، تکنولوژی و در نهایت توسعه صنایع ملی خواهد شد. سرمایه داری تنها در بخش هایی ورود پیدا خواهد کرد که برای او سودمند باشد و این رویه در صورتی که ادغام نظام اقتصادی بازارهای جهانی شکل نگرفته باشد تنها کشورهای هدف را به محلی برای فروش کالاهای وارداتی مبدل خواهد نمود و بازار داخلی به جای تولید به بازار مصرف انبوه کالاهای خارجی تبدیل خواهد شد.

الگوی موفق آلمان در بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان یکی از الگوهای درخشان در بازسازی اقتصادی جای تامل و بررسی ویژه ای دارد لذا نگاهی به تاریخچه و نحوه روابط میان نیروی کار ، تولید و بازارهای مالی و پولی در فرایند نوسای آلمان به عنوان تجربه ای گرانقدر در بازسازی اقتصادی ضروری به نظر می رسد.

آلمان فدرال ، الگوی اعجاب برانگیز توسعه گرایی

پیش از جنگ جهانی دوم و در زمان امپراطوری ویلهلم اول بیسمارک صدر اعظم آلمان بود. اگر چه ویلهلم اول عنوان امپراتور آلمان را بر خود داشت ولی این بیسمارک بود که بسیاری از معادلات سیاسی و اقتصادی این کشور را سامان می داد. بیسمارک یک نظام آرام وشفاف سیاسی و اقتصادی بر آلمان حاکم کرد که برای این کشور آرامش اجتماعی طولانی مدت را به وجود آورد. دوران حکومت بیسمارک همراه با رشد چشم گیر اقتصادی و صنعتی همراه بود. به هر روی در دوران ویلهم دوم آلمان وارد جنگ جهانی اول شد و تغییر شرایط اقتصادی و سیاسی آلمان از این برهه زمانی آغاز شد.

درسال ۱۹۳۲ حزب ناسیونالیست سوسیالیست به رهبری هیتلر صاحب اکثریت آرا شد و جمهوری وایمار سقوط کرد. اقتصاد آلمان نازی نه سوسیالیستی بود و نه سرمایه داری بلکه اقتصادی میانه رو بود به طوری که سوسیالیست بود ولی از سرمایه گذاری خصوصی حمایت می کرد. هیتلر خواستار دستیابی به عظمت آلمان پیش از جنگ جهانی اول بود از این رو آلمان رو به پیشرفت و توسعه بود اما این توسعه بیشتر جنبه نظامی را مد نظر قرار داده بود و پیشرفته ترین سلاح ها را ساخت. سرانجام بلند پروازهای هیتلر آلمان را دوباره وارد جنگ بزرگی کرد که همان جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹) بود و حدود ۵ میلیون کشته برای آلمان به جای گذاشت. در این زمان تعداد زنان به مراتب بیش از مردان بود چون بخش عظیمی از مردن در جنگ کشته شده بودند کمک های متفقین پس از جنگ از جمله کمک آمریکا در جریان طرح مارشال به آلمانی ها حیات دوباره بخشید و راه توسعه را برای احیای بازسازی های بعد از جنگ فراهم آورد.

به طور کلی بازسازی اقتصاد آلمان پس از جنگ براساس مکتب نئولیبرال بود مکتب نئولیبرال از تناقض های موجود در آزادی انسان جلوگیری می کند ، یعنی از یک طرف آزادی فردی انسان را حفظ می کند و از طرف دیگر مانع خودکامگی انسان می شود. “لودلیک ارهاد” کسی که از او به عنوان معمار اقتصاد آلمان یاد می شود ، به این مکتب گرایش داشت او معتقد بود که تنها راه نجات آلمان از این وضعیت سخت ، سیاست اقتصاد آزاد است. اجرای طرح های خصوصی سازی از جمله مهمترین کارهایی بود که او انجام داد ، تغییر واحد پول آلمان مارک آلمان جایگزین مارک رایش اقدام دیگر وی در زمینه اصلاحات پولی آلمان بود. این کار باعث شد که حدود۹۳درصد از عرضه بی جای اسکناس که باعث تورم می شد جلوگیری شود. اقدام دیگری که دکتر “ارهارد” انجام داد ، لغو هر گونه اعمال محدودیت و کنترل قیمتی بود این اقدام او سبب گردید که مردم به جای قبض جیره بندی به مارک آلمانی احتیاج داشته باشند ، به تبع آن نرخ عرضه افزایش پیدا کرد که به سیاست رفرم پولی معروف است. با این تغییر حال و هوای کشور عوض شد و مردم فهمیدند که پولی را که به دست می آورند خیلی با ارزش تر از پول قدیمی است و پول بار دیگر واسطه ای برای مبادله شد.

پروفسور “لودویک ارهارد” و نوسازی اقتصادی در آلمان فدرال

در پایان جنگ جهانی دوم و شکست کامل آلمان بر قوای متفقین این کشور علاوه بر انهدام و ویرانی کامل شهر ها و مراکز صنعتی و تاسیسات اقتصادی و از دست دادن نیروی انسانی فراوان قسمت اعظمی از خاک خود را نیز در اشغال می دید ، کاراز نوسای اقتصادی در آلمان و اتخاذ سیاست های مربوط به این بازسازی به مبارزه ای شدید میان رهبران آلمان پس از جنگ و همچنین قوای متفقین که خاک این کشور را در اشغال خود داشتند مبدل گردید.

دو نیروی عمده این مبارزه را طرفداران اقتصاد ارشادی ، برنامه ای موافق با پذیرش نظرات مقامات انگلستان بود و کسب مجدد دینامیسم لازم در راه اندازی چرخهای اقتصادی را تنها منوط به دخالت مستقیم دولت در تولید و مصرف و ارائه برنامه های اقتصادی می دانستند و تجربیاتی که بر مبنای اقتصاد برنامه ای که از طرف حزب کارگر انگلستان بدست آمده بود ، نشانگر موفقیت های فراوانی در شکوفایی اقتصادی در آن کشور شمرده می شد.

گروه دوم لیبرال ها بودند که خود طیف وسیعی را در بر می گرفت . این گروه متقابلا موافق با عقاید مقامات آمریکایی و رقابت آزاد در زمینه تولید و رفاه همگانی از طریق رقابت (تحت عنوان برنامه تعاون اجتماعی ) و تاکید بر منع فعالیت کارتلها بودند و عقیده داشتند اتخاذ تدابیری به منظور جلوگیری از تورم از طریق تثبیت قیمت ها به صورت اوامر و فرامین اداری منجر به شکست شده و افزایش علایم پولی ، اوراق بهادار خود تدابیر اداری را مطلقاً بلااثر خواهد کرد.

در میان گروههای لیبرال پروفسور “لودویک ارهارد” پا به میدان نهاد و با طراحی و ارائه تز جدیدی در اقتصاد بازار تحت عنوان “اقتصاد اجتماعی بازار” گروه مخالف و سایر گروههای لیبرال را به شکست وا داشت. “ارهارد” در پی موفقیت در اجرای خط مشی مخاطره آمیز و متهورانه اقتصادی خود بعد

ها در سال ۱۹۵۷ به مقام صدرات عظمی المان نائل گردید و مجموعه تزها و نظرات اقتصادی خود در زمینه بازسازی موفقیت آمیز اقتصاد آلمان را در کتابی تحت عنوان “عوامل رشد و تکامل اقتصادی آلمان” منتشر ساخت. وی در این کتاب مدعی شد که اصل کلی اقتصاد اجتماعی بازار برای نخستین بار از طرف آلمان به جهانیان عرضه شده و با متروک گذاشتن تزهای قبلی و لجام گسیخته لیبرال و متوقف ساختن و قطع مداخلات دولتی در امر گردش اقتصاد و همچنین اتخاذ راه حلی در حد فاصل بین استبداد و آزادی مطلق موفقیت های اعجاب انگیزی به دست آورده که از طرف جهانیان عنوان معجزه اقتصادی آلمان بر آن اطلاق گردید ، در چی اجرایی کردن این برنامه در مدتی قریب به ده سال تولید آلمان تقریبا به میزان دوبرابر و نیم بیش از مساعدترین دوران قبل از جنگ جهانی دوم رسید ، قدرت برنامه تعاون اجتماعی سه برابر شده و قدرت صنعتی کشور از زمان اجرای قانون اصلاحات پولی شش برابر گردید همچنین با افزایش صادرات و درآمد ارزی این کشور توانست سومین مقام در اقتصاد و تجارت جهان را کسب نماید ، ذخیره ارزی و طلای آلمان در ۱۹۴۸ مطلقاً صفر بود ولی در طی مدت مذکور تا ۱۹۵۷ به رقمی حدود ۲۳ میلیارد مارک رسید.

“ارهارد” در اتخاذ سیاست های اقتصادی خود و تزهایی که درباره آن ارائه داد با خوشبینی فراوان و مفرطی در هیچ موردی جای کمترین شکست و ناکامی نمی بیند وی می کوشد این حقیقت را پنهان سازد که آلمان غربی در بازسازی خود با کمک های همه جانبه متفقین غربی مجاز به تحمل کوچک ترین ناکامی نبود زیرا می بایستی که در برابر آلمان شرقی و سیستم سوسیالیستی مستقر در آن ، بصورتی شگفت انگیز جلوه نماید که با اعجاز اقتصادی و پیروی از سیاست اقتصاد آزاد و سرمایه داری به صورت مغناطیسمی جذاب برای جهانیان درآید و این امری بود که دول غربی بخصوص ایالات متحده امریکا با تمام امکانات موجود خویش در آن کوشیدند. ولی از طرفی دیگر این واقعیت نیز وجود دارد که سرمایه گذاریها و کوشش های غرب تنها به پشتوانه پشتکار و ذکاوت ، تجربه ، انظبات و صداقت و دقت شاهد چنین موفقیتی گردید.

اجرای پاره ای از پیشنهادهای اقتصادی “ارهارد” منوط به کسب موافقت مقامات اشغالی به ویژه ایالات متحده بود که نظر به مخاطره آمیز بودن این سیاست ها و عدم تطابق آنها با نحوه فکر و مقررات اداری و نظامی متفقین ابتدا با عدم پذیرش و مخالفت از سوی آنها مواجه گردید که نمونه بارز آن در سیاست لغو مقررات مربوط به نظارت متفقین بر دستمزدها و تثبیت قیمتها می توان مشاهده کرد که نهایتاً این امر با مداخله ژنرال “کلی” (ممتاز ترین شخصیت فرماندهی عالی متفقین) و پشتیبانی او از سیاست های “ارهارد” جامه عمل به خود گرفت و نتایج و موفقیت های غیر قابل تصوری را با خود به همراه آورد.

مداخله متفقین در تجدید حیات اقتصادی عمدتاً حول محور پیاده کردن کارخانه جات و مراکز تولیدی ، مسئله تعیین و وصول مالیاتهای کمتر ، آزادی اتحادیه های بازرگانی ، تثبیت کنترل قیمت ها ، تاسیس مراکز فنی و تجدید سازمان برنامه های بازرگانی دور می زد که در آخر منازعات مذکور با پذیرش نظرات “ارهارد” از طرف متفقین و پشتیبانی ایالات متحده از آن خاتمه یافت و آلمان بازسازی خود را از طریق اجرای این سیاست ها و برخورداری از کمک های یک و نیم میلیاردی طرح مارشال و همچنین ۶۲/۱ میلیارد دلاری خارج از این طرح (طی سالهای ۱۹۵۰ – ۱۹۴۶ ) که ازطرف ایالات متحده به آلمان سرازیر شده بود به طرز درخشانی به انجام رساند.

احیای صنایع آلمان

انهدام کامل موسسات صنعتی و کارخانه جات آلمان در طی جنگ ، صنایع آلمان را به نابودی کامل کشانده بود. نخستین طرح احیاء صنعتی کشور در اوت ۱۹۴۵ به منظور افزایش ظرفیت و قابلیت صنعتی آلمان به گونه ای تهیه شد که هدف از آن رساندن ظرفیت صنایع به ۵۰ الی ۵۵ درصد سال ۱۹۳۸ بود. دومین طرح احیاء صنایع در ۱۹۴۷ برای نواحی تحت اشغال آمریکا – انگلیس تهیه و در آن برای نواحی مذکور رساندن ظرفیت سال ۱۹۳۶ مد نظر قرار گرفت. در دسامبر ۱۹۴۷ اجرای طرح مارشال مورد تصویب کنگره آمریکا قرار گرفت و اداره همکاری های اقتصادی به پاول هوفمن اختیارات کامل داد تا بدون در نظر گرفتن هر محدودیتی در زمان کارخانه جات مورد نیاز آلمان را به آن کشور ارسال نماید. کمک های طرح مارشال قسمتی به صورت نقدی و قسمتی به صورت ماشین الات و مواد اولیه و مابقی آن به صورت کالا پرداخت و ارسال گردید. با ارسال این کمک ها و احیای تدریجی صنایع آلمان تولید مواد صنعتی در ۱۹۵۲ و ۱۹۵۳ به ۱۴۵ درصد تولید سال ۱۹۳۶ بالغ شد و در پایان دوره طرح مارشال که طبق پیش بینی های اولیه امکانات صادراتی آلمان ۸/۲ میلیارد دلار فرض شده بود عملا به۱/۴ میلیارد دلار در سال ۱۹۵۳ بالغ گردید همراه با تاثیر طرح مارشال در بهبود مواد اولیه و با کمک سیاست های پولی نتایجی فراتر از انتظار به دست آمد. شاخص تولید از ژانویه ۱۹۵۰ تا ژوئن همان سال از ۹/۹۰ به ۶/۱۰۷ رسید و نسبت به سال پیش آن از ۲۰ در صد افزایش برخوردار شد فشار داخلی به قیمت ها و توسعه بازار مورد توجه تجارت خارجی قرار گرفت و صادرات آن در دسامبر ۱۹۴۹ حدود ۵/۴۸۵ میلیارد مارک بود در ژوئن ۱۹۵۰ به ۶۵۱ میلیارد مارک بالغ شد و طی این شش ماه مقدار واردات از ۷/۵۳۲ میلیارد دلار به ۶/۱۳۸ میلیارد دلار کاهش یافت. در اثنا احیاء صنایع آلمان مقارن با شروع جنگ کره ، فکر ایجاد و گسترش صنایع تسلیحاتی نیز در آلمان پدید آمد و تقویت شد لکن “ارهارد” با این تفکر به مقاله پرداخت و تقویت تسلیحاتی را موجب ایجاد تورم در کل اقتصاد ، از بین رفتن ذخیره ها دانست. وی اعلام داشت: در مورد این مسئله آنچه با برنامه تسلیحاتی همراه است به طور یقین باعث و موجد تورم خواهد بود. برای اجرای برنامه تسلیحاتی باید تدابیر ویژه ای جهت جلوگیری از تورم اتخاذ شود که به هر حال ، تدابیر مذکور نمی بایست به هیج عنوان کوچکترین لطمه ای متوجه سیستم اقتصادی اجتماعی بازار سازد. مقدمه وشروع تورم برای آلمان قبول و تعهدی خواهد بود که برای دفاع از اروپا انجام گیرد و بالاجبار باید از متن بودجه کشور و تجهیز قسمت عمده ای از اعتبارات بانک مرکزی به این امر اختصاص داده شود. گرایش به سوی تورم حتی اگر فرضی با هیچ مقاومتی رو به رو نگردد تنزل ازش پول و افزایش قیمت ها را موجب شده و به سوی تنهایی کافی است یزان ذخیره ها را مانند برف در برابر افتاب از بین ببرد. بنابر این می بایست در برابر برنامه های سنگین احتمالی اسلحه سازی در آینده بر میزان تولیدات جهت جزئی فروشی افزود.

تز اقتصاد اجتماعی بازار

اصل کلی اقتصاد اجتماعی بازار که اولین بار از طرف “ارهارد” طراحی و ارائه گردید در برابر نظرات و طرفداران اقتصاد ارشادی دولت و سایر گروههای لیبرال رقیب ، مبتنی بر رقابت کاملا آزاد و عدم مداخله دولت در امر نظارت بر قیمت ها و جریان اقتصاد ، عدم نظارت بر تعیین نرخ دستمزدها و همچنین رقابت آزاد از طریق ممانعت از تشکیل و فعالیت کارتلها می باشد. در سالهای پس از جنگ هر کوششی به منظور جلگیری از تورم ( که نتیجه افزایش هزینه های تسلیحاتی طی سالهای ۱۹۳۳ الی ۱۹۳۹ به وجود آمده و بیش از همه در نتیجه هزینه جنگ که بالغ بر ۶۵۰ میلیارد مارک شده بود ) و تثبیت قیمتها و کنترل و نظارت بر آن امری غیر ممکن به نظر می رسید بنابراین تثبیت قیمت های تورمی در پیش گرفته شد.

حجم شگفت انگیز پول در جریان ، امکان هر نوع برنامه ریزی اقتصادی را مشکل می کرد و میزان سرمایه برگشت در مجاری عادی و معقول عمده فروشی و جزئی فروشی سیر نکرد و یا به میزان بسیار ناچیزی بود و از طرفی انبارها نیز مملو از کالاها و تولیدات مختلف صنعتی بود و یا به میزان بسیار ناچیزی بود ، از طرفی انبارها نیز مملو از کالاها و تولیدات مختلف صنعتی بود و تجارت تنها به صورت معاملات جزئی صورت می گرفت حتی بیم بازگشت به بازار داد و ستد تهاتری می رفت.

سئو و بهینه سازی وب

برنامه اقتصاد اجتماعی بازار با توجه این اصل که هرگونه اعطای امتیاز به طبقات مختلف به شدت ممانعت گردد به موجب قانون به وجود آمد و این قانون به رئیس سازمان امور اقتصاد که “ارهارد” تصدی آن را بر عهده داشت اجازه می داد که کلیه قوانین و آئین نامه هایی را که ناظر بر دخالت دولت در امر نظارت بر قیمت ها در حال اجرا می باشد یکباره “کان لم یکن” بشمارد و این اختیار به وی داده شده که در چهار چوب قانون تدابیر لازم را در زمینه نظارت بر قیمت تنها از کالاهای اصلی و حیاتی که مورد احتیاج اولیه مردم تشخیص داده می شد اخذ کرده و معلوم نماید چه کالا و کدام یک از مواد تولیدی از هرگونه تثبیت قیمت آزاد و معاف اعلام گردد. در همان مراحل اولیه کوشش شد حتی الامکان به میزان هر چه بیشتر و وسیعتر نظارت بر تعیین قیمت کالا از میان برداشته شود. آیین نامه جدید و نظم نوین اقتصادی درباره تثبیت قیمت برخی از کالاهای اصلی و نظارت بر قیمت ها پس از اصلاح امور ارزی اعلام و به موجب آن قریب ۲۴ آیین نامه مربوط به دخالت و نظارت دولت در امر قیمت ها ملغی اعلام گردید این امر به زعم “ارهارد” قدمی در امر نابود سازی نفوذ بروکراتیک اقتصادی تلقی شد. برنامه های اصلاحات پولی و ارزی و اقتصادی به منظور از میان برداشتن سد های عظیم مداخلات دولت در امور اقتصادی از زمان تولید تا وقتی که کالا به دست مصرف کننده می رسد و همچنین جلوگیری از مصرف افسار گسیخته ناشی از هوای و هوس گروهی که نتیجه احتکار و معاملات غیر مجاز ثروت فراوان و بی حد و حصری اندوخته و دیوانه وار خرج می کردند شالوده و زیر بنای اقتصادی جدید آلمان را بنا نهاد و چنین بازاری از دقایقی آغاز شد که جزئیات برنامه اصلاحات پولی اعلام گردید.

فکر آزاد ساختن بازارها در تضادی آشکار با مداخله جویی نیروهای متفقین محسوب می شد و در ماههای اول سال ۱۹۴۸ بلافاصله پس از اصلاح وضع پولی شاخص قیمت ها ناگهان به میزان سرسماوری قوس صعودی پیمود و هنگامی که در ژوئن ۱۹۴۸ تصمیم به تثبیت قیمت ها در سطحی نسبتاً نازل گرفته شد اساساً کالایی برای بازارها یافت نمی شد.

در ۲۰ ژوئن ۱۹۴۸ رفورم پولی در آلمان فدرال به اجرا درآمد و پول قدیمی (رایش مارک) که ارزش خود را به کلی از دست داده بود بی اعتبار شناخته شد و برای ۵۰ میلیون نفر سکنه آلمان ۲ میلیارد مارک جدید (سرانه ۴۰ مارک) رایج گردید. “ارهارد” ضمن صدور اعلامیه از کلیه کارفرمایان ، صاحبان صنایع و کارگران خواست همه کوشش و فعالیت خود را برای به کار اندازند تا پول جدید(که فاقد هر گون پشتوانه طلا بود) بتواند پشتوانه جدیدی به شکل قابلیت تولید شود.

“ارهارد” در اواخر اوت ۱۹۴۸ اعلام کرد: گرچه شاخص قیمت های قوس صعودی طی می کند و از نقطه نظر روانشناسی بازار ، این امر به تضعیف روحیه مردم می انجامد ولی یقیناً وارد مرحله ای خواهیم شد که در نتیجه رقابت آزاد ، سطح قیمت ها به حد معقول و صحیح خود خواهد رسید و به تدریج سیر نزولی طی خواهد کرد و این سطح معقول بهترین ضامن نسبی میان دستمزدها و قیمت ها بین درآمد اسمی و سطح قیمت ها خواهد بود. بلافاصله پس از اعلام مقررات اقتصادی نظم نوین اقتصاد بازارها ، میزان تقاضا برای کالاهای مصرفی ناگهان به طور شدیدی افزایش یافت و در تمام بخش های اقتصادی چنان ولع و حرصی برای خرید کالاها دیده شد که انتهایی بر آن متصور نبود به طور مثال به علت ویرانیها و تخریب فراوان اماکن ناشی از جنگ تقاضا برای خرید مصالح ساختمانی به طور جنون آمیزی مشاهده گردید زیرا برای اسکان هفت میلیون نفر پناهنده لازم بود اجرای برنامه های خانه سازی به سرعت وارد عمل شد.

در روزهای اول اعلام رفورم های جدید عرضه و تقاضا در سطح متعادلی قرار داشت. احتکارصورت نمی گرفت و ارزش واقعی و حقیقی برای فروشنده و مصرف کننده شناخته شده و پول نقش مهم و اصلی خود را رفته رفته ایفا می کرد. سرمایه گذاری در امور صنعتی و در سطح متعارف بازرگانی مقرون به صرفه می نمود و صاحبان صنایع ناگذیر آنچه را که تولید می کردند فوراً به بازارهای عرضه کرده و می کوشیدند موجودی انبارهای خود را بر روی هم انباشته شده بود هر چه سریع تر به فروش رسانند. دولت ناگهان متوجه این خطر شد که خالی کردن انبارها و عرضه شدید کالاها به بازار منجر بدان خواهد شد که ناگهان قدرت خریدی را که پس از اصلاحات ارزی و پولی به دست آمده بود به نابودی کشد بدین معنی که در قبال داشتن پول ، دیگر کالایی عرضه نخواهد شد تا خریداری گردد و در این صورت همه اثرات سودمند اصلاحات انجام یافته کلاً نابود شده و یا آنکه دولت ناچار خواهد بود با مداخلات بی رویه و عجولانه در بسیاری از موارد به امر تثبیت قیمت و مقررات نظارت هایی که از ابتدا به مخالفت با آنها برخواسته شده است تن در دهد.

با پیش بینی وضعیت احتکاری که در این زمان انجام می گرفت و اغماض عمدی در برابر آن ، “ارهارد” حتی نوعی تایید ضمنی نیز از آن به عمل می آورد وی می نویسد: احتکاری که اکنون به وجود آمده امری مسلم و پیش بینی شده است. نباید لبه تیز انتقادات را متوجه محتکرین کرد زیرا بدون عمل تعدیل کننده آنها ، اصلاحات ما از روز نخست می توانست با شکست مواجه گردد. در فاصله ماههای اولیه پس از مقررات تثبیت وضع پولی و مقایسه آن با سال ۱۹۲۳ که جمع کل پول در جریان در آخر نوامبر همان سال از یک میلیارد و ۴۸۸ میلیون مارک به دو میلیارد و ۸۲۴ میلیون مارک یعنی قریب به ۹۰ در صد افزایش یافته بود. درسال ۱۹۴۸ تنها در فاصله سه ماه جمع کل پول در گردش از دو میلیارد و ۱۷۴ میلیون مارک در ژوئن این سال به پنج میلیارد و ۵۶ میلیون مارک در اکتبر همان سال بالا رفت و افزایش عادل ۱۵۶ درصد را شامل شد. در ۳۱ دسامبر ۱۹۴۸ میزان پول در جریان به شش میلیارد و ۶۴۱ میلیون مارک رسید که نمایانگر افزون بودن فراوان تقاضا برای عرضه بود. همچنین میزان عرضه در اثر نقصان واردات به طور دائم رو به تنزل بود و از طرفی خصوصیت این امر که باید هر چه سریعتر از میزان حجم مجودی انبارها کاسته شود خود یک واقعیت اقتصادی به شمار می رفت.

با توجه به این نکته که با آزاد ساختن بازار و اقتصاد آلمان از اواخر سال ۱۹۴۸ قریب به ۵۰ درصد به حجم تولیدات افزوده شده بود و همین امر به تنهایی پیروزی درخشانی برای سیاست اقتصاد اجتماعی بازار محسوب می شد. این برنامه صرفا نمی توانست از افزایش قیمت ها در پاییز همان سال جلوگیری کند و جریان سیر صعودی قیمتها تا حدی نگران آور شده و با مقایسه با ماه ژوئن تمام قیمتها به میزان حیرت آوری در آخر سال بالا رفته بود. افزایش قیمت ها منجر به ایجاد نارضایتی عمومی و عکس العمل ها و مقاومت های مختلف گردید و گروه معدودی صاحب ثروت سرشماری شدند. “ارهارد” در این مورد نظر داد که پولهای بادآورده و سرمایه های جمع شده ای که از این رهگذر نصیب عده ای شده در راه سرمایه گذاری های خصوصی و کوچک به کار می رود و جای پس اندازهای تازه ای را که در این زمان نمی توان آنها را به کار انداخت را می گیرد. او بعدها در توجیه این امر افزود که با وجودی ممکن است از این نوع تشکیل سرمایه انتقاد شود لکن با توجه به اینکه پس از اصلاح پولی و ارزی تمام اندوخته های قدیمی از بین رفته بود ، در آن زمان این نوع تشکیل سرمایه اساس و زیر بنای تجدید حیات اقتصادی آلمان محسوب می شد.

استراتژی کاهش مالیات ها برای انباشت سرمایه و مسئله دستمزد در اقتصاد اجتماعی بازار

در ۲۰ ژوئن ۱۹۸۴ حکومت نظامی متفقین معافیت های فراوانی برای استهلاک و بخشودگی های دیگر به منظور پایین آوردن مالیاتها وضع کرد. این سیاست در سالهای بعد نیز از طرف “ارهارد” در جهت تشویق سرمایه گذاری ها تعقیب گشت. در اجرای این سیاست پرداخت هایی که راه اضافه کار و غیره به کار می رفت از مالیات ها معاف اعلام گردید و عشق به کار بیشتر و درآمد حاصل از آن که نهایتاً قدرت خرید طبقات کارگر را بالا می برد در رفاه مادی خانوارها موثر واقع افتاد. در مورد مالیات ها “ارهارد” شدیداً طرفدار کاهش آن بود و درآمد دولت را از این طریق جایز نمی دانست. وی معتقد بود وصول مالیات های کمتر در برنامه توسعه اقتصادی اهمیت زیادی دارد. با محدودت مداخله دولت در برنامه های اقتصادی و همچنین عدم مداخله آن دربرنامه ریزی و کنترل قیمت ها برنامه ها دقیقا علمی و سالمتر می گردد. وی معتقد بود که می بایست با خواسته مردم در جهت کاهش بار مالیاتی با نظر موافق نگریسته شود و نقصان درآمدها از طریق وصول مالیاتهای کمتر می تواند به سادگی از راه افزایش درآمدهای ملی جبران گردد. درآمد ملی آلمان در سال ۱۹۵۷ بالغ بر ۲۵۰ میلیارد مارک شد حال با مقایسه آن با ۹۰ میلیارد مارک درآمد ملی در سال ۱۹۴۹ و ۱۹۲ میلیارد مارک در سال ۱۹۵۶ وقتی نقصان درآمدهای مالیاتی در عرض این ده سال محاسبه شود می توان این ادعا را داشت که اقتصاد آلمان اقتصاد سالمی بوده است. اتخاذ روش های مالیاتی مختلف با برنامه های اقتصادی “ارهارد” درتضاد بود وی در این زمینه اظهار می دارد: وضع مالیاتهای مختلف اینک به صورتی درآمده که از راه وصول آنها دولت می تواند به طبقه کارگر یا گروه خاصی امتیازی خاص اعطا کند و این امر خواه نا خواه عواقب نامطلوبی در پی خواهد داشت.

وضیت مالکیت و حقوق اقتصاد فردی در اقتصاد اجتماعی بازار

در فعالیت های اقتصادی تولید کننده بر اساس احتیاجات مصرف کننده و میزان احتیاجات بازار محصولات خود را تولید می کند و مصرف کننده منطقاً آزاد است آنچه را که در مورد احتیاج خود تشخیص دهد خریداری نماید. آزادی مصرف کننده در انتخاب نوع کالای مورد مصرف و آزادی حق انتخاب کار برای افراد در سیستم اقتصاد اجتماعی بازار اصلی محترم و بدیهی شناخته شده و تخلف از آن تخلف بزرگ اجتماعی محسوب می شود. شرط اصلی موفقیت در سیستم اقتصاد اجتماعی بازار تعیین آزادی رقابت و وضع قوانین لازم به منظور عدم مداخله دولت و تامین آزادی اقتصادی فردی برای تولید کننده و مصرف کننده است و دولت با تدوین و وضع قوانین ضد انحصار به ایجاد بازار رقابت آزاد پرداخته و به هیچ یک از افراد اجازه نخواهد داد تا به منظور منافع فردی خود از رقابت اقتصادی جلوگیری نماید و رفاه اجتماعی را به مخاطره افکند.

نقش کلی دولت در اقتصاد اجتماعی بازار

“ارهارد” نقش دولت را در جریانات اقتصادی کشور با تصویر یک مسابقه فوتبال تشبه می کند و چکیده نظرات او با چنین تمثیلی کاملا روشن می گردد. بازار را به مسابقه فوتبالی است که دو تیم تولید کننده و مصرف کننده در آن با یکدیگر در تقابل اند. در بازی قواعد و نظاماتی وجود دارد که عدول از آن باعث از هم گسیختگی و هرج و مرج خواهد شد و مکانیسم ها حاکم بر روابط مصرف کننده و تولید کننده خود به خود این قواعد و نظارت ها را در بازار بوجود می آورد. نقش دولت در این میدان صرفاً همانند نقش داور در بازی فوتبال است و همانطور که داور در مسابقه فوتبال حق شرکت ندارد در مناسبات بازار نیز می بایست فکر مداخله در بازی را از خود دور کند. بنابراین با حفظ اصل رقابت ، داوری خود را برای استقرار و تعمیم یک اقتصاد سالم به انجام می رساند. با چنین برداشتی ، سیاست اقتصادی آلمان از ۱۸۴۸ با شروع اصلاحات و تحولات پولی همراه بود تا کنون توانسته با گوشش در راه بالا بردن قدرت خرید مردم ، مبارزه با افزایش قیمت ها خاتمه دادن به مسابقه افزایش دستمزدها ، ایجاد بازارهای تازه ، اعاده رفاه و امنیت و اقتصاد سالم پس از جنگ افزایش تولید تحکیم و توسعه رقابت آزاد اقتصادی … ثبات و دوام خود را حفظ نماید. با توجه به مراتب نقش دولت در بازسازی تنها تسهیل کننده بوده و زمینه های حقوقی و امنیتی و تداوم سرمایه گذاری و رشد اقتصادی را فراهم نموده است.

سخن واپسین

نقش بی بدیل اندیشه های “ارهارد” در بازسازی اقتصادی آلمان غیر قابل انکار است این نوسازی موفق را باید قبل از هر چیز مدیون سیاست های اعمالی تز اقتصاد اجتماعی وی دانست اما بدون شک نباید این نکته را نیز از نظر ها دور نگاه داشت که آلمان پس از جنگ جهانی دوم تابع شرایط بسیار خاصی بود. شرایطی که طی آن قدرت های فاتح و بزرگ در صدد احیای صنایع و ادغام هرچه بیشتر نظام اقتصادی آلمان در پیوند با اقتصادهای محلی خود می بودند لذا روند رشد سرمایه گذاری که زمینه تحرک اقتصادی را آلمان بوجود می آورد از طرف قدرت های بزرگی چون آمریکا که در قالب طرح مارشال ارائه شد را نمی توان نادیده نگاشت. این به معنای عدم تصمیم گیری مستقل و برنامه ریزی در برنامه نوسازی اقتصادی آلمان نبود چرا که ارائه طرح اقتصاد اجتماعی بازار برگرفته از اندیشه نئولیبرالی اقتصاددان آلمانی بود که روند بازسازی را در آلمان تسریع کرد. ارائه این طرح نه تنها مغاریتی با فرهنگ لیبرال دموکراسی آمریکا نداشت بلکه از طرف آنها نیز ترویج و تشویق می شد لذا به شدت از طرف کشورهای قدرتمند جهان مورد حمایت قرار گرفت.

مسئله ای که در اجرای طرح توسعه اقتصادی و برنامه ریزی اقتصادی حائز اهمیت است این است که کشورهایی که به دنبال رسیدن به توسعه هستند سعی می کنند با الگو سازی های بومی و محلی موارد و مولفه هایی از توسعه را از سایر الگوهای اقتصادی گرفته و با به کار بستن آنها در حوزه مدیریت اجرایی خود به نوعی به بازسازی اقتصادی خود دست بزنند. حال اینکه نگاه به روند توسعه گرایی در میان همه کشورهایی که توانسته اند به توسعه و رشد اقتصادی بالایی دست یابند و این توسعه را به همه سیستم اجتماعی خود تعمیم دهند و یا به عبارت صحیحتر به توسعه همه جانبه و پایدار دست یابند نگاهی است جهان شمول. به طور مثال ژاپن ، آلمان ، سنگاپور ، برزیل ، چین و سایر کشورهای توسعه یافته مسیری را که طی کرده اند به طور تقریبی مسیری یکسان بوده است. نباید این نکته را دور از ذهن دانست که توسعه و قواعد آن راهبردی جهان شمول است قواعدی که در شرایط و مکان جغرافیایی دیگر تغییر نمی کند بلکه استراتژی آن است که در برنامه ریزی های توسعه ای به عنوان یک عامل متغیر و تابع شرایط و ظرفیت های محلی و بومی عامل متحرک و متغییر به حساب می آید.

مسئله اصلی در میان کشورهای درحال توسعه و یا جهان سوم این است که چنین کشورهایی چقدر این دغدغه را در ایجاد زمینه ها و بسترهای مناسب برای توسعه مورد نظر خود مد نظر قرار داده اند. اصلاً چنین کشورهایی در اولویت بندی های خود مسئله توسعه گرایی را در صدر برنامه ها و اولویت های خود می دانند؟ بدون شک آنها نظام خاصی از توسعه را طلب می کنند وجود چالش های متعدد در مسیر دولت – ملت سازی و وجود فرهنگ های ناهمگون و گفتمانهای متعارض شکاف میان دولت و ملت و رسیدن به یک اجماع ملی به منظور اتخاذ یک استراتژی واحد مانع اصلی در رسیدن به توسعه محسوب می شود ولی آیا چنین مواردی در میان کشورهای دیگر و حتی کشورهای غربی وجود نداشته است؟ آنها چه طور از این مرحله عبور کرده و توانسته اند خود را با واقعیت های جهانی عبور دهند؟

به نظر می رسد که رسیدن به پاسخ چنین پرسش هایی فرجام توسعه را در میان چنین کشورهایی مشخص نماید. همانطور که در مورد آلمان صدق کرد در مورد سایر کشورهای توسعه یافته نیز این مصداق وجود دارد که راه رسیدن به توسعه ای پایدار تابع قواعد جهان شمولی است که دیگران زودتر از جهان سوم آن را پیموده اند و بهترین و سریعترین را رسیدن به توسعه ، استفاده از تجربه گرانقدر سایر کشورهای پیشرفته است که راه آزمون و خطا را پیموده اند.

انجام پایان نامه علوم سیاسی